Koorikontsert juhib tähelepanu kultuuri ligipääsetavuse probleemile

16.11.2023 | Eesti Puuetega Inimeste Koda | Jaga Facebookis

Ülemaailmsel puuetega inimeste päeval annavad Tallinna Tehnikaülikooli Akadeemiline naiskoor ja kammerkoor Encore tasuta koorikontserdi, millega juhitakse tähelepanu kultuurisündmuste erivajadusega inimestele ligipääsetavamaks muutmisele.

Ühtekuuluvuskontsert “Mina olen olemas” leiab aset 3. detsembril kell 14 Tallinna Tehnikaülikooli aulas. Kooride kõrval astuvad lavale solist Hele Kõrve, pianist Markus Lattikas ning kitarril saadab Alex Verlin. Kunstiline juht ja idee autor on Tallinna Tehnikaülikooli Akadeemilise naiskoori peadirigent Edmar Tuul. Kontserdil kõlavad Eesti heliloojate ja luuletajate teosed.

Koostöös Eesti Puuetega Inimeste Kojaga on tagatud ligipääsetavus kõikidele huvilistele. Kooriteosed, luuletused ja laval toimuv tõlgitakse eesti viipekeelde. Samuti on olemas kirjutus- ning kirjeldustõlge ning intellektipuudega inimeste jaoks tehakse esitamisele tulevatest teostest lihtsas keeles kirjalik kokkuvõtte.

Laulude vahele kõlavad Lauri Räpi ja Anne-Mai Tevahi luule ja mõtisklused ligipääsetavuse teemal. “Kas oskaksime tunda ja märgata ilma nägemata, sõnadeta. Osata tunda teist, mitte ainult iseennast,” arutleb Tevahi. “Kui paljudel meist on silmad lahti, kuid süda magab? Neid, kes sulgevad südame silmad. Vaatavad, aga ei näe. Märkavad, aga ei pane tähele,” mõtiskleb Räpp.

Sama ideega kontsert toimus esmakordselt eelmisel aastal ja kandis pealkirja “Mis on inimene?” Kontserti külastas umbes 400 inimest. “Möödunud aastal tagasisidest ja emotsioonidest saalis saime aru, et see üritus läheb korda väga paljudele inimestele,” ütleb kontserdi kunstiline juht Edmar Tuul. “Ühe kontserdiga ei muuda aga ühiskonda puuetega inimeste suhtes sallivamaks ja kultuurivaldkonda ligipääsetavamaks. Sellepärast peab ühtekuuluvuskontserdist saama iga-aastane traditsioon.”

Tuul meenutab, et külastas sel suvel suveetendust, mis reklaamis ennast ligipääsetavana. Reaalsus oli aga midagi muud. “Kohale jõudes selgus, et paljud asjad on läbimõtlemata. Ürituse toimumise paigas oli ratastoolikasutajatel väga raske liikuda. Negatiivsete kogemuste tõttu ei julge paljud erivajadusega inimesed kodust välja tulla. Meie kontsert tahab seda arusaama muuta ja olla eeskujuks kultuuriasutustele ja ürituskorraldajatele.”

Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Maarja Krais-Leosk avaldab heameelt, et möödunud aastal toimunud suursündmus ei jäänud ühekordseks. Krais-Leosk soovib, et tee kontserdile leiaksid nii puudega kui puudeta inimesed, nii nagu me ühiskonnaski igapäevaselt koos elame.

“Lootus ilusamale, kõiki inimesi arvesse võtvale homsele tekib siis, kui ka need inimesed, kellel igapäevaelu elades justkui puudub põhjus puudega inimeste heaolule mõelda, teevad seda siiski. Ja mitte ainult kaasalööjate, vaid ka initsiaatoritena, et pakkuda endale osaks saanud privileege ka neile, kes spetsiaalse lahenduseta paljudest tavapärastest asjadest osa ei saa. Ja teha seda lihtsalt headusest. Täpselt sel moel kontsert taaskord teoks saabki,” lisab Krais-Leosk.

Kontserdi pealkiri tõukub Mari Jürjensi luuletekstist “Mina olen olemas”:
Tean, sest usun nii.
Kui päeva näen sind tulemas,
maa saab taevani.

Kontsert on tasuta ja sellest teeb otseülekande Eesti Rahvusringhääling. Kontserti korraldavad: Tallinna Tehnikaülikooli Akadeemiline naiskoor, Eesti Puuetega Inimeste Koda, Eesti Kurtide Liit, Viipekeeletõlkide OÜ, Kirjeldustõlge OÜ.
Kontserdi korraldamist toetavad: Tallinna Tehnikaülikool, Kultuurkapital, Eesti Puuetega Inimeste Koda, Eesti Puuetega Inimeste Fond, abivahendifirma ITAK ja Tallinna Tervishoiu Kõrgkool.

Lisainformatsioon:
Eesti Puuetega Inimeste Koda
Maarja Krais-Leosk
Tegevjuht
661 6393
maarja.krais-leosk@epikoda.ee

Edmar Tuul
Kontserdi kunstiline juht
5662 8296

ÜLES