Eesti Puuetega Inimeste Koja arvamus hädaabiolukorraseaduse eelnõule

29.11.2024 | Eesti Puuetega Inimeste Koda | Jaga Facebookis

Eesti Puuetega Inimeste Koda on pühendunud sellele, et ühiskonnas peetavad arutelud ja tegevused oleksid võimalikult kaasavad ning ligipääsetavad kõigile, sealhulgas puuetega inimestele, kes vajavad ligipääsetavuse erilahendusi.

Juhime tähelepanu, et eelnõu tutvustusele ei olnud tagatud ligipääsetavust kuulmislangusega inimestele nagu kõne tekstiks (kirjutustõlge) ja eesti viipekeeletõlge, mis on oluline neile, kelle emakeel on eesti viipekeel. Soovime, et avalik sektor pööraks oma tegevustest suuremat tähelepanu ligipääsetavuse tagamisele, eriti olukordades, mil tutvustatakse kogu elanikkonda puudutavaid eelnõusid. Heaks näiteks on Sotsiaalministeerium olukordades, kus tutvustusele on oodatud puuetega inimeste esindusorganisatsioonid ning tõlgete tagamine kohtumisel on pigem norm, kui erand. Samuti on ligipääsetavus oluline nt avalike konsultatsioonide, õppuste, arendusprojektide, planeeringute tutvustamisel jne.

Hädaolukorra seaduse eelnõu kohaselt on kavas Siseministeeriumi tasandil määruse loomine, millega tagatakse varjenditele ligipääsetavusnõuded. EPIKoja ettepanek on arvestada kehtiva ettevõtlus ja infotehnoloogiaministri määruse number 28 „Puudega inimeste erivajadusest tulenevad nõuded ehitisele“ põhimõtetega ka varjendite ligipääsu tagamiseks. See on oluline, et varjendis olev inimene ei jääks ebavõrdsesse olukorda. Eelnõu tutvustusel selgus, et on olemas töörühm, kes valmistab ette lahendusi, mis puudutavad puudega inimeste erivajadustega arvestamist. EPIKoda palub kaasata ennast eelnõu väljatöötamisse, et lahendused oleksid puudega inimestele, eriti liikumispuuet arvestavad, jõukohased ja sobivad.

Eelnõu tutvusamisel toodi välja Kredexi meetme abil korterelamutele varjumiskohtade loomist. Oluline on koostöö puuetega inimeste organisatsioonidega, et ka need varjumiskohad oleksid ligipääsetavad puude korral.

Elanikkonna koolitusega seonduva puhul toome välja ligipääsetavuse tagamist video- ja õppematerjalidele. See on oluline olukorras, kus elanikkond peab tegema ettevalmistusi ning olema teadlik, kuidas kriisiolukorras käituda. Videod vajavad viipekeeletõlkeid, subtiitreid ja võimalik, et ka kirjeldustõlkeid, kui sisalduv info antakse edasi kirjalikult või pildis ilma lisainfota. Meie vaates on oluline, et taolised lahendused oleksid alati välja töötatud koostöös sihtrühmadega juba algusest peale. Heaks näiteks on Päästeamet, kes on ettevalmistanud ohuteavituse logod, testinud neid arusaamisraskustega inimeste sihtgrupi peal, mis tagab ligipääsetavuse ja arusaadavuse ka kõikidele teistele ühiskonnagruppidele. Ole Valmis kodulehel muudatuste tegemiseks, mis tagaksid kõigile parema ligipääsetavuse, on EPIKoda saatnud ettepanekud juba varasemalt.

Soovime rõhutada, et arvestades puudest tulenevate erivajadustega tagatakse ligipääs ka teistele ühiskonnagruppidele, nagu vanemaealised, ajutise vigastusega inimesed, lapsed ja noored. Ligipääsetavuse tagamine on oluline samm ettevalmistumiseks kriisiolukordadeks ning võimaldab igaühel panustada ning toimida parimal võimalikul moel hädaolukordades. Loodame, et meie ettepanekud leiavad oma koha eelnõu rakendamisel ja tegevuste elluviimisel. Lisaks rõhutame, et väljatöötamiskavatsuste, eelnõude ja mistahes muude dokumentide koostamise ja algatuste puhul on oluline kaasata sihtgruppe juba planeerimise faasis ning teavitada aegsasti sisendikorjest, toimuvatest koosolekutest ja üritustest, et ette jõuaksid valmistuda ja kaasatult osaleda ka need sihtgrupid, kelle jaoks seadusandluses orienteerumine ei ole igapäevane, kuid kes on samamoodi meie ühiskonna olulised liikmed. Eesti Puuetega Inimeste Koda saab siin olla esmane kontaktpunkt, palume meid aegsasti kaasata.

ÜLES