Juhime tähelepanu, et antud uudis on rohkem kui aasta vana, mistõttu võib olla sisu vananenud. Soovitame võimalusel tutvuda uuemate infoallikatega sellel teemal.
26.05.2023 | Eesti Puuetega Inimeste Koda | Jaga Facebookis
23. mail toimus Euroopa Parlamendi istungisaalis Brüsselis 5. Puuetega Inimeste Parlament. Tegemist oli üritusega, mille käigus kogunes enam kui 600 puuetega inimeste õiguste eest seisjat üle kogu Euroopa Liidu, et arutada Euroopa Liidu rolli puuetega inimeste õiguste edendamisel.
Eesti Puuetega Inimeste Koda on Euroopa Puuetega Inimeste Foorumi (EDF) liige. Brüsselis esindas EPIKoda 16 puuetega inimeste organisatsioonide esindajatest koosnev delegatsioon, kes käis üritusel Euroopa Parlamendi liikme Marina Kaljuranna toel.
Viiendal Puuetega Inimeste Parlamendi üritusel võeti vastu „Euroopa Puuetega Inimeste Foorumi 2024. aasta Euroopa valimiste manifest” ehk teekaart Euroopa Parlamendi valimiste järelevalve osas. Manifest toob esile vajadust puuetega inimeste täielikuks osalemiseks poliitikaprotsessis – alates hääleõigusest, mis on paljudele endiselt keelatud, ja kandideerimisõigusest kuni ligipääsetavuse meetmete kehtestamiseni, et tagada vaba, privaatne ja teadlik hääletamine. Valijad peavad aru saama kõikidest valimisprotsessi aspektidest, erakondade manifestidest ning omama ligipääsetavaid meetmeid salajaseks hääletamiseks.
Manifest toob välja põhinõuded järgmiseks Euroopa Parlamendi ametiajaks – tegevused, mis on puuetega inimeste õiguste täielikuks tagamiseks hädavajalikud, nagu näiteks:
EDF-i manifesti ettepanekud keskenduvad ennekõike ühtse Euroopa Liidu täideviimisele, kus põhirõhk on sotsiaalsemal Euroopas, mis hõlmab ligipääsetavust, kaitstes samal ajal puudega isikuid. Euroopa Puuetega Inimeste Foorumi president Yannis Vardakastanis lisas: „Puuetega inimesed tahavad olla täisväärtuslikud Euroopa Liidu kodanikud – ja seda näitab taolisel olulisel sündmusel osalevate inimeste arv. Liikumise tahe on selge: Euroopa Liidu institutsioonid peavad tagama, et puudega isikud saaksid osaleda demokraatlikus protsessis ja meie liitu kujundavas poliitikas ning nad peavad koos meiega üles ehitama kaasava Euroopa.“
EDF-i asepresident Gunta Anca: „Üks Euroopa Liidu moto on “Mitmekesisuses ühinemine”. Puuetega inimeste meel on ühtne ning osa sellest mitmekesisusest. Puuetega inimesed peavad olema kaasatud, meil on õigus olla kaasatud ja omada õigust elada ja liikuda vabalt Euroopa Liidu liikmesriikide piires nagu kõikidel liidu kodanikel.“
EDF-i naistekomisjoni esimees Pirkko Mahlamäki kommenteeris: „Euroopa Liit ja eelkõige Euroopa Parlament, on astunud olulisi samme naiste õiguste parandamisel. Tänane sündmus on ka meeldetuletus, et peame edasi arendama puuetega naiste spetsiifilisi küsimusi, kelle suhtes kohaldatakse endiselt ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooniga vastuolus olevaid tavasid, nagu näiteks sundsteriliseerimine ning kes on mitu korda suurema tõenäosusega vägivalla ohvrid.“
EDF-i noortekomitee esimees Elias Tebibel jagas Euroopa puuetega inimeste liikumise olulisust puuetega noorte jaoks: „Selle sündmuse teemaks oli kaasava tuleviku ehitamine – tulevik, mille eestvedajateks saavad noored. Poliitikakujundajad peavad tagama, et meil oleks selleks võimalus, ja seda, et me vajame kaasavat haridust, füüsiliselt ja digitaalset ligipääsetavat ühiskonda ning rohkem võimalusi osaleda poliitilises protsessis."
Euroopa Puuetega Inimeste Foorum on puuetega inimeste katusorganisatsioon, mis kaitseb 100 miljoni puudega eurooplase huve. EDF on ainulaadne platvorm, mis koondab puuetega inimeste esindusorganisatsioone üle Euroopa. Seda juhivad puudega inimesed ja nende perekonnad. EDF on Euroopa puuetega inimeste tugev ja ühtne hääl.
05.10.2024
Omastehooldaja – tavaline imeinimene?
24.09.2024
Oluline teavitus: alates 2025. aastast pikenevad Sotsiaalkindlustusameti menetluste tähtajad
24.09.2024
Open House Tallinna raames on võimalik külastada hooneid ja saada osa ligipääsetavatest ekskursioonidest
24.09.2024
Täiendav pöördumine seoses uue töötuskindlustussüsteemi loomisega
19.09.2024
Hooldusõppe inspiratsioonipäev 21.10.24
Loe varasemaid uudiskirju!
EPIKojaEesti Puuetega Inimeste Koja esimene uudiskiri ilmus juunis 2017.
Oma uudiskirjadesse koondame puuetega ja erivajadusega inimesi puudutava olulise info, samuti leiab palju põnevat nii EPIKoja, meie liikmete kui ka koostööpartnerite tegemistest, olulistest sündmustest ja huvitavatest persoonidest. Lisaks hoiame lugejaid kursis ning vahendame sotsiaal-, haridus- ja tervishoiusüsteemi olulisi muudatusi.
Uudiskiri ilmub kord kuus.