ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsioon peab puuetega inimeste mõiste all silmas isikuid, kellel on pikaajaline füüsiline, vaimne, intellektuaalne või meeleline kahjustus, mis võib koostoimes erinevate takistustega tõkestada nende täielikku ja tõhusat osalemist ühiskonnaelus teistega võrdsetel alustel.
Puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse kohaselt on puue inimese anatoomilise, füsioloogilise või psüühilise struktuuri või funktsiooni kaotus või kõrvalekalle, mis koostoimes erinevate suhtumuslike ja keskkondlike takistustega tõkestab ühiskonnaelus osalemist teistega võrdsetel alustel.
Puudega inimese iseseisva toimetuleku toetamiseks, sotsiaalse integratsiooni ja võrdsete võimaluste tagamiseks ning õppimise ja töötamise soodustamiseks on riigi poolt ette nähtud mitmed toetused ja soodustused. Toetusi ja teenuseid pakuvad nii Sotsiaalkindlustusamet, Töötukassa kui ka kohalikud omavalitsused. Mitmed teenusepakkujad teevad puudega inimestele soodustusi (nt ühistransport, kultuuriüritused jm). Selleks, et võimaldada puudega inimesele vajalikke teenuseid, toetusi ja soodustusi, tuleb taotleda puude tuvastamine ning selle raskusastme hindamine. Puuet tuvastab Sotsiaalkindlustusamet.
Oluline on teada, et:
Tulenevalt inimese vanusest eristatakse puude määratlemisel kahte gruppi:
Tööealise puudega inimese määratluse kohaselt on puue inimesel, kelle igapäevatoimingud ja ühiskonnas osalemine on raskendatud, piiratud või takistatud. Igapäevatoimingute ja osaluse all peetakse silmas näiteks suhtlemisvõimet, liikuvust, aga ka enesehoolduse, koduste toimingute, töötamise, õppimise võimekust jm. Tööealiseks loetakse inimest vanuses 16-64 eluaastat.
Tööealise inimese puude raskusastmeid on kolm:
Lapse ja vanaduspensionäri puude määratluse kohaselt on puue inimesel, kellel on kõrvalise abi, juhendamise ja järelevalve vajadus võrreldes eakaaslastega suurem.
Kõrvalabi või juhendamine on abi osutamine inimesele, kes ei tule iseseisvalt toime söömise, hügieenitoimingute, riietumise, liikumise või suhtlemisega. Järelevalve on ohutuse tagamine inimese suhtes, kes oma tegevuse või tegevusetusega võib tekitada kahju iseenda või teiste inimeste elule, tervisele või varale.
Lapse ja vanaduspensionäri puude kolm raskusastet:
Loe lisa Sotsiaalkindlustusameti koduleheküljelt:
Loe varasemaid uudiskirju!
EPIKojaEesti Puuetega Inimeste Koja esimene uudiskiri ilmus juunis 2017.
Oma uudiskirjadesse koondame puuetega ja erivajadusega inimesi puudutava olulise info, samuti leiab palju põnevat nii EPIKoja, meie liikmete kui ka koostööpartnerite tegemistest, olulistest sündmustest ja huvitavatest persoonidest. Lisaks hoiame lugejaid kursis ning vahendame sotsiaal-, haridus- ja tervishoiusüsteemi olulisi muudatusi.
Uudiskiri ilmub kord kuus.