Карманное вещание

В подкасте (на эстонском языке) Эстонской палаты людей с ограниченными возможностями обсуждаются важнейшие события, персоны и темы, касающиеся людей с ограниченными возможностями, которые живут в Эстонии. Через интервью и репортажи мы доводим до слушателей именно то, что нужно знать о жизни людей с ограниченными возможностями в Эстонии.

 • Eesti Psüühikahäiretega Inimeste ja Lähedaste Huvikaitse Liit

  31/03/2023

  Eesti Puuetega Inimeste Koja (EPIKoja) taskuhäälingu järjekordses osas on saatejuht Jakob Rosinal külas Eesti Psüühikahäiretega Inimeste ja Lähedaste Huvikaitse Liidu juhatuse liikmed Lenne Lillepuu ja Mari Levo.

  Vaimsest tervisest, vaimse tervise hoidmisest Eestis ning sellest, miks on vaja liitu, mis ühendab inimesi, kellel on mure vaimse tervisega- sellest kõigest saates juttu tulebki. 

  Taskuhäälingu transkriptsioon on leitav siit: https://www.epikoda.ee/uleslaaditud-failid/eesti_psuuhikahairetega_inimeste_ja_lahedaste_huvikaitse_liit_transkript.pdf

   

 • Pooltund tervise- ja tööministri Peep Petersoniga

  27/09/2022

  Eesti Puuetega Inimeste Koja (EPIKoja) taskuhäälingu järjekordses osas on saatejuht Jakob Rosinal külas tervise- ja tööminister Peep Peterson.

  Käesolevas episoodis räägime tööhõivest ja töövõimetuse määramisest Töötukassa poolt. Teeme juttu ka kutsehaigetest ning töö tervisest laiemaltki.

  Taskuhääläingu transkriptsioon on leitav siit: https://www.epikoda.ee/uleslaaditud-failid/15-peep-peterson-transkript.pdf

 • Tasuta õigusnõustamine puuetega inimestele

  03/06/2022

  EPIKoja taskuhäälingu järjekordses osas on saatejuht Jakob Rosinal külas SA Õigusteenuste Büroo juht Hille Raud. 
  EPIKoda on aastast 2017 pakkunud koostöös SA Õigusteenuste Bürooga Justiitsministeeriumi rahastatud tasuta õigusnõustamise teenust puuetega inimestele. 
  Millised on puuetega inimeste peamised õigusalased probleemid ja millist abi saab SA Õigusteenuste Büroo neile pakkuda- sellest kõigest saates juttu tulebki.  
   
  Loe transkriptsiooni: https://www.epikoda.ee/media/pages/uudised/intervjuu-tasuta-oigusnoustamine-puuetega-inimestele/ae8fbf9c9b-1654254278/epikoda_podcast_14_episood-oigusnoustamine_transkript.pdf

   

 • Intervjuu uue tegevjuhiga — Maarja Krais-Leosk

  15/03/2022

  Saatejuht Jakob Rosin teeb juttu Eesti puuetega inimeste koja uue värske, kõigest kuu aega tööl olnud tegevjuhiga Maarja Krais-Leoskiga.
  Maarja endast: "Kõrghariduse olen omandanud nii sotsiaaltöös kui õigusteaduses. Suurem osa tööelust on möödunud Sotsiaalministeeriumis erinevate hoolekande valdkonna teemadega tegeledes. Olen suur sotsiaalvaldkonna fänn ning minu südameteemad on seotud avatud ja arenenud ühiskonnaga, kus austatakse erinevusi, lähtutakse võrdsest kohtlemisest ja võrdsete võimaluste tagamisest ning hinnatakse iga inimese väärtust, sõltumata sellest, milline tema stardipositsioon või elu keerdkäigud on olnud." Loe transkriptsiooni: https://epikoda.ee/media/pages/uudised/intervjuu-uue-tegevjuhiga-maarja-krais-leosk/ed4b492f18-1647331921/13-marts-transkriptsioon.pdf
 • Fotonäitus "Puue ei ole alati silmaga nähtav" läheb rändama. Stuudios Mari Puuram

  09/02/2022

  Mis on "varjatud" puue ja kui palju inimesi on sellega silmitsi? Kuidas teha fotonäitust võimalikult ligipääsetavaks? Selle episoodi külaline on EPIKoja ligipääsetavuse peaspetsialist Mari Puuram. Saatejuht on Jakob Rosin. 

  Vaata fotonäitust "Puue ei ole alati silmaga nähtav" veebist: 

  https://epikoda.ee/varjatud

 • 2021. aasta kokkuvõte EPIKoja tegevjuhi kohusetäitjaga Tauno Asujaga

  14/01/2022

  Esimeses 2022. a taskuhäälingu episoodis EPIKoja tegevjuhi kohusetäitja Tauno Asuja räägib möödunud aasta olulisematest fookustemadest, milleks on kohaliku omavalitsuse sotsiaalkaitse tugevdamise kaasaitamine ja ligipääsetavuse edendamine võrgustiku poolt. Jätkame samas suunas edasi peagi värskendatud koosseisus, sest juba lähitulevikus meeskonda ootab ka uus tegevjuht. 

 • Novembrikuu Eesti Puuetega Inimeste Kojas - SENsationalSTEM Soomes

  22/11/2021

  Rahvusvahelise projekti SENsationalSTEM eestvedaja Meelis Joost räägib meie igakuises taskuhäälingu saates, kuidas hariduslike erivajadustega õpilased Eestist käisid novembrikuus Helsingi Haaga-Heelia Ülikoolis õpilasfirmasid looma.

  SENsationalSTEM projekti eesmärk on aidata andekatel erivajadustega noortel leida oma koht ühiskonnas, alustada ettevõtlusega ning koostööd partnerriikide noortega leida oma võimetele vastav ning oskusi toetav tegevus.

  Projekti partnerid on Eesti Puuetega Inimeste Koda; SUSTENTO Läti puuetega inimeste katusorganisatsioon; Haaga-Helia rakenduskõrgkool Helsingis ning SA Eesti Agrenska Fond.

  Loe lisa projekti koduleheküljelt: https://sensationalstem.eu/

  Podcasti saatejuht on Jakob Rosin. 

 • 10: Anneli Habicht võtab kokku oma EPIKoja tegevjuhi ametiaja

  17/11/2021

  EPIKoja nüüdseks endise tegevjuhi Anneli Habichti ülesandeks oli suunata nii organisatsiooni igapäevatööd kui vaadata strateegiliselt tulevikku. Anneli ametiaja jooksul on Koda läbinud korraliku uuenduskuuri ning saanud kaasaegsemaks, kuulsamaks ja nähtavamaks kui kunagi varem.  

  Millised on olnud peamised töövõidud? Mis saab edasi? Saatejuht Jakob Rosin aitab võtta seda pikka perioodi kokku ning mõelda koos tulevastele väljakutsetele. 

 • 09: "Ennetus ja erivajadus": Intervjuu õppevideote produtsendi Vladislav Veližaniniga

  07/11/2021

  Päästeametiga valminud projekti „Ennetus ja erivajadus“ eesmärk on näidata, kuidas arvestada erinevate erivajadustega ohtlikes olukordades.

  Saatejuht Jakob Rosin räägib EPIKoja peaspetsialisti Vladislav Veližaniniga, kes produtseeris õppevideod nägemis-, kuulmis-, (sh vaegkuulmine ja kurtus), intellekti- ning liikumispuude kohta.

  Päästeameti sõnul erivajadustega inimesed on ohuolukorras tihti haavatavad. Eelmisel aastal esines ainuüksi tuleõnnetustes hukkunutest 36% erivajadus. 

  Videod võib vaadata lehelt epikoda.ee/ennetus

 • Septembrikuu Eesti Puuetega Inimeste Kojas - Paraolümpiamängud

  29/09/2021

  Terve suvi möödus sporditähe all ning septembri lõpus vaatame tagasi Tokyos toimunud paraolümpiamängudele. Oma kogemusi Jaapanist jagas EPIKoja taskuhäälingule paralümpiakomitee president Monika Haukanõmm.

  Eestit esindasid 2020. a Tokyo paraolümpiamängudel ujujad Susannah Kaul, Matz Topkin, Robin Liksor, Kardo Ploomipuu ning kettaheitja Egert Jõesaar. 

 • Augustikuu EPIKojas - Tagasi ülikooli

  19/08/2021

  August on sissejuhatuv kuu enne kooliaasta algust. Millega peab arvestama erivajadustega tudeng kõrghariduse omandamisel? Millised on võimalused saada rahaline ja muu toetus? Sellest vestlevad saatejuht Jakob Rosin ning EPIKoja peaspetsialist Vladislav Veližanin. 

  Informatsioon erivajadustega üliõpilastele.

  Tallinna Ülikool: https://www.tlu.ee/erivajadusega-oppija-noustamine/informatsioon-erivajadustega-uliopilastele

  Tartu Ülikool: https://www.ut.ee/et/noustamine/erivajadused

  TalTech: https://taltech.ee/erivajadustega-tudengite-noustamine

  Stipendium erivajadustega tudengile: https://harno.ee/erivajadusega-uliopilaste-stipendium

 • Erisaade: Kommunismiohvrite memoriaali audiokirjeldus

  14/06/2021

  Juuniküüditamise mälestuseks avaldame erisaadet, mille peateemaks on Kommunismiohvrite memoriaali audiokirjeldus. See on inspireeritud vaegnägijatele mõeldud ekskursioonist

  Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige Sergei Metlev kutsub podcasti kuulajaid virtuaalsele ekskursioonile Maarjamäel. Sergei räägib detailselt memoriaali kompleksi ülesehitusest, väljanägemisest ja laiemast tähendusest nii, et kuulajatel tekkiks terviklik pilt ilma memoriaali nägemiseta.

  14. juuni on leinapäev, kuna 14. juunil 1941. aastal toimus esimene massiline küüditamine Balti riikidest GULAG-i koonduslaagritesse. Eesti kommunismiohvrite memoriaal Tallinnas Maarjamäel on pühendatud kõigile Nõukogude Liidu terrori all kannatanud Eesti inimestele.

  Rohkem infot: memoriaal.ee 

 • 08: Tasuta nõustamine puuetega inimestele

  04/05/2021

  Mis tegelikult toimub EPIKoja nõustamisteenuse raames? Saladuskatet kergitab EPIKoja taskuhäälingu saatejuht Jakob Rosin koos nõustaja Kristi Rekandi ning nõustamisteenuse kliendi Kerti Kollom-Seidelbergiga.

  Elu mõne erivajadusega ei ole just lihtne mitte ainult seepärast, et meid ümbritsev maailm ei kipu kõige ligipääsetavam olema, vaid ka seepärast, et meie teele on püstitatud terve kadalipp bürokraatilisi takistusi. Kuidas selles juriidilises maailmas orienteeruda ning kuidas probleeme lahendada, kui ise ei saa hakkama?

  EPIKoda pakub tasuta nõustamisteenust töövõime või puude raskusastme hindamist taotlevatele isikutele ja nende seaduslikele esindajatele. Nõustamisteenuse eesmärk on tagada täiendav ja sõltumatu tugisüsteem abivajajatele.

  Nõustamine toimub ainult eelregistreerimise alusel, soovijatel palume helistada 671 5909 või saata e-kiri aadressile noustaja@epikoda.ee

  Rohkem infot: https://epikoda.ee/mida-me-teeme/noustamine/noustamine-toovoime-voi-puude-raskusastme-hindamise-taotlejatele

 • Aprill EPIKojas - ÜRO puuetega inimeste komitee arvamus Eesti olukorrast

  16/04/2021

  Eesti Puuetega Inimeste Koja spetsialist Meelis Joost kommenteerib ÜRO puuetega inimeste komitee järeldusi Eesti raporti kohta, mida avaldati 2021. aasta aprillis.

  Meelis Joosti sõnul positiivsena ÜRO tagasisides on välja toodud rida hiljuti vastu võetud seadusmuudatusi ning seda, et puuetega inimeste organisatsioonide rahastamine on süsteemne ja konventsiooni sätete täitmiseks on loodud sõltumatu järelevalvemehhanism Õigukskantsleri juurde.

  Saatejuht: Jakob Rosin

  Loe intervjuu tekstiversiooni: https://epikoda.ee/uudised/uro-puuetega-inimeste-komitee-arvamus-eesti-olukorrast

 • Märtsikuu EPIKojas - ÜRO variraporti kaitsmine

  17/03/2021

  Märtsikuu on toonud EPIKoja lauale suuremat teemat, milleks on Eesti puuetega inimeste konventsiooni täitmise raporti kaitsmine ÜRO-s.

  Teemat arutlevad saatejuht Jakob Rosin ning EPIKoja tegevjuht Anneli Habicht. 

  Rohkem infot ÜRO raporti kaitsmise kohta: https://epikoda.ee/uudised/eesti-riik-annab-uro-le-aru-puuetega-inimeste-oiguste-tagamisest

 • 07: Ligipääsetavuse tulevikuplaanid ja puuetega inimeste päev 2020

  08/12/2020

  Räägime uues taskuhäälingu episoodis ligipääsetavuse rakkerühma juhi Keit Partsi ja ligipääsetavuse rakkerühma riikliku korralduse teemarühma juhi Hendrik Mändiga.
   
  Ligipääsetavuse rakkerühma ülesanne on esitada 2021. aasta suveks ettepanekud Eesti valitsusele, mis võimaldavad luua lähikümnendil kõikidele inimestele ligipääsetavama ühiskonna. EPIKoda on üks rakkerühma liikmetest, koostöös riigasutuste ja kolmanda sektori organisatsioonidega töötame selle nimel, et ligipääsetavus saaks kõikide eluvaldkondade loomulikuks osaks.
   
  Vaatame tagasi ka tänavuaastasele ülemaailmsele puuetega inimeste päevale, mida tähistasime infokampaaniaga "Terve elu eriolukorras". Kampaania ettevalmistamisest ja läbiviimisest räägib EPIKoja peaspetsialist Vladislav Veližanin.

  Saatejuht on Jakob Rosin.

 • 06: Keskharidus kõigile

  25/09/2020

  Haridus on inimese elu üks jämedamaid ja tähtsamaid alustalasid. Maailmas, kus erivajadustele aina enam tähelepanu pööratakse pingutavad riik, koolid, õpilased ja lapsevanemad selle nimel, et võrdne keskharidus oleks tagatud kõigile.
  Tänases episoodis räägime Võrdsete Võimaluste Voliniku Liisa Pakostaga sellest, mida teha, kui suhtluses kooli ja erivajadusega õppuri vahel tekivad mured. Haridus ja Teadusministeeriumi Riigikoolide osakonna nõunik Jürgen Rakaselg avab vaadet riigi poolt ning Vanalinna Hariduskolleegiumi abiturient Elisabeth Egel räägib oma kooliteest ning sellest, kuidas kool, klass ja õpetajad on loonud olukorra, kus ka nägemispuudega noorel on võimalik saada täisväärtuslik haridus.

  Saatejuht on Jakob Rosin
  Muusika: Andre Louis: https://www.youtube.com/channel/UCqtMRZeGSGWMAy0AX31K0MQ

 • 05: Ligipääsetavus

  21/05/2020

  21. Mai 2020 on rahvusvaheline ligipääsetavuse päev. Selle raames räägime disaineri Daniel Kotsjubaga universaaldisainist, kui ka Erinevate puudeliikide esindajatega sellest, millised mured liikumis, kuulmis ja nägemispuudega inimesi igapäevaselt tabavad. Lili Tiri Eesti Liikumispuudega inimeste Liidu tegevjuht võttis iseseisvalt ette teekonna elektriratastoolis ning jagab oma seiklust ka meiega. Eesti Vaegkuuljate Liidu esinaine Külliki Bode avab aga kuulmispuudega inimestega suhtlemise tagamaid ning blogija Kai kuusk räägib, mis moodi nägijad nägemispuudega inimestele igapäeva elu kirjeldada võiksid.

  Toimetaja ning saatejuht on Jakob Rosin

  Muusika:
  Andre Louis: https://www.youtube.com/user/TheOnjLouis

 • 04: Koroona

  15/04/2020

  Koroonaviirusest põhjustatud eriolukord on toonud Eestis kaasa segadust mitmel rindel, seda ka puuetega inimeste seas. Räägime probleemidest ning pakutavatest lahendustest Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuhi Anneli Habichtiga.
  Suundume ka koroonaviiruse puhangu ühte tulipunkti, Saaremaale ning uurime Saaremaa Puuetega Inimeste Koja juhilt, Veronika Allaselt, kuidas elu saarel kulgeb.

  Saatejuht on Jakob Rosin
  www.epikoda.ee

  Montaaž ning intervjuud: Jakob Rosin
  Muusika: Andre Louis

 • 03: Õiguste Kaitse Kohalikes Omavalitsustes

  03/12/2019

  Eesti Puuetega Inimeste Koja aastakonverents kannab tänavu pealkirja: “Elu kui dokfilmis. Kes lavastab kohaliku tasandi sotsiaalkaitset?”“
  Sarnasel teemal kõneleme oma aasta viimases taskuraadio episoodis ka meie.
  Selles episoodis on kaks intervjuud. Esmalt vestleme Kristi Rekandi ja Juta Saarevetiga. Kristi on puuetega inimeste nõustaja Eesti Puuetega Inimeste kojas ning Juta Saarevet töötab Õiguskantsleri büroos, kus tema peamiseks tööülesandeks on jälgida ÜRO puuetega Inimeste Õiguste Konventsiooni rakendamist Eestis.

  Vestleme sellest, millised probleemid kohalikes omavalitsustes omale toetuste ja teenuste taotlemisel tekkida võivad, miks need probleevid kerkivad ning kuidas neid lahendada?

  Teises intervjuus räägime Ave Jaaksoniga MTÜ-st Händikäpp ning vandeadvokaat Kalle-Kaspar Sepperiga ühest praktilisest ja lihtsast lahendusest, kuidas probleeme kohalike omavlitsustega lahendada võiks.
  Saatejuht on Jakob Rosin

  Lisamaterjali tutvumiseks:

  Kohalike omavalitsuste sotsiaalteenuste korralduslik info
  https://www.sm.ee/et/kohaliku-omavalitsuse-korraldatavad-sotsiaalteenused

  Info MTÜ Händikäpp pakutava kohtuteenuse osas
  http://www.handikapp.ee/uudised/kohtuprojekt/lisainfo-oigusalase-kaitse-kohta/

  ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni täitmise variraport „Puuetega inimeste eluolu Eestis“
  https://www.epikoda.ee/wp-content/uploads/2018/03/EPIK_variraport_webi.pdf

  Õiguskantsleri aastaülevaade aastast 2019
  https://www.oiguskantsler.ee/ylevaade2019/sotsiaalne-turvalisus#i2

 • 02: Pidu kõigile

  12/11/2019

  Sel aastal avanes paljudel nägemis, kuulmis ja liikumispuudega inimestel esimest korda elus võimalus saada osa Laulu ja Tantsupeost. Pooleaastase ettevalmistuse järel valmisid kirjeldustõlked kõigist tantsupeo tantsudest, ning viipekeelsed tõlked pea kõigist laulupeo lauludest. Samuti ka plaanid, kuidas rahvast pungil Laulu ning Tantsuväljakutel liikumispuudega inimestel mugav liikuda oleks. Käesolevas episoodis kohtumegi nende inimestega, kes aitasid 2019. aasta Laulu ja Tantsupidu ligipääsetavaks muuta.

  Loe episoodi tekstiversiooni, vajutades siia.

  Montaaž ja intervjuud: Jakob Rosin

  Muusika: Andre Louis

   

 • 01: Kogu tõde ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni täitmise variraportist

  05/08/2019

  Eesti Puuetega Inimeste Koja podcasti esimeses episoodis istume maha EPIKoja tegevjuhi Anneli Habichtiga ja Mihkel Tõkkega, kes on ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni täitmise variraporti projekti juht. Räägime sellest, mis raportiga on tegu, miks Eestile seda vaja oli ja mis nüüd, kus raport esitatud on, edasi saab?

  Raportit ennast saab lugeda järgmiselt lingilt:

  ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni täitmise variraport „Puuetega inimeste eluolu Eestis“ 

  Intervjuu on salvestatud aprillis 2019. Saatejuht on Jakob Rosin

  Intervjuu transkriptsiooni saab lugeda siit:

  https://www.epikoda.ee/wp-content/uploads/2019/08/EPIKoja_podcast_1_august2019.docx

Illustratsioon taskuhäälingu stuudiost
НАВЕРХ