2016

Eesti Puuetega Inimeste Koda tunnustas, 2. detsembril 2016 puuetega inimeste päeva puhul toimuval konverentsil aastaauhindadega kultuuri-, spordi- ja turismiteenuste pakkujaid. Eesti Puuetega Inimeste Koja aastaauhinnad anti üle teenuseosutajatele, kes on hoolitsenud teenuste ligipääsetavuse eest ning teinud järjepidevalt soodustusi puudega või vähenenud töövõimega inimestele kultuuri, turismi, spordi- ja transpordi valdkonnast.

Eesti Maaülikooli Spordiklubi jõusaal

Klubi väärib virgestus- ja sporditeenuse osutajana esiletõstmist eelkõige käesoleval aastal astutud sammude tõttu juurdepääsu tagamiseks puudega ja pikaajalise tervisekahjustusega jõusaalitreenijate- spordiharrasrajatele ning nende toetamiseks. Klubisse on rajatud kaldteed, klubi pakub puudega inimestele füsioterapeut- treeneri käe all juhendamist just neile kohandatud personaalkavade alusel ning koostöös puuetega inimestega jätkatakse sobiva hinnapoliitika väljakujundamist ja klubi ligipääsetavamaks muutmist.

Eesti Pimedate Raamatukogu

Eesti Pimedate Raamatukogu on aidanud sisustada nägemispuudega inimeste vaba aega ja andnud neile palju uusi teadmisi. Lugejatel on ligipääs veebiraamatukogule, millest on võimalik alla laadida või voogedastusena kuulata heliraamatuid ja -ajakirju või lugeda e-raamatuid, -ajalehti ning -ajakirju. Posti teel on lisaks neile võimalik laenata punktkirjas ja puuteraamatuid ning kirjeldustõlkega filme, enamikku CD-del olevatest heliraamatutest laenutatakse mittetagastatavatena. Laenutuses on üle 4100 nimetuse heliraamatuid ja üle 850 nimetuse punktkirjas raamatuid ning nende arv kasvab pidevalt.

Kadrioru Kunstimuuseum

Muuseum on järjepidevalt parandanud ja jätkab hoone füüsilist ligipääsetavust puuetega inimestele. Tänasel päeval saavad muuseumitundides osaleda intellekti-, liikumis-, nägemispuudega lapsed, noored ja täiskasvanud. Pimedatele ja nägemispuudega gruppidele on võimalik hoidlas läbi viia juhendatud programme. Kurtidele ja kuulmispuudega inimestele saab tellida ekskursioone, mida juhendab viipekeelt kõnelev giid.

Käina Spordikeskus

Kuna Hiiumaal puudub võimalus saada kohapeal rehabilitatsiooniteenust, siis on kohalik puuetega inimeste koda käivitanud alternatiivse tegevuse, mis seisneb Käina Spordikeskuse ujula (koos vesivõimlemisega) ja sinna juurde kuuluvate saunade kasutamisega. Spordikeskus pakub oma ujulat puuetega inimestele arvestatava hinnasoodustusega.

Lennart Meri nimeline Tallinna Lennujaam

Olgugi, et puudega inimesi on Euroopa Liidu direktiiviga kohustatud aitama iga lennu- ning bussijaam, näeme sageli, et neist määrustest ei hoolita. Tallinna Lennujaam aga hoolib ning on igati  hea  seisnud selle eest, et ka liikumispuudega inimesed pääseksid lennukitesse, abistades ka riietumisel, pagasi tassimisel või mõnel muul viisil.

Maria Puhketalu

Talu on ehitanud tänu puuetega inimeste ühingu soovitustele ühendusteed peamaja ja elamismajakeste vahel tugevamapõhjaliseks, lisaks on rajatud kaldteed mitmele elamismajakesele. Järgemööda kohendatakse ka elamismajasid, kus pääseb liikuma ka ratastooliga. Talu pererahvas on väga diskreetne, mõistev ja lahke ning vastutulelik toitlustamise ja igasuguste erisoovide täitmise osas ning ollakse paindlikud ka hinnakirja osas.

Pärnu Endla Teater

Endla teater on kutsunud haavatud kaitseväelasi koos pereliikmetega tasuta teatrisse juba alates 2011. aastast. See on oluline nii sisulise aitamise tõttu, kuna annab inimestele võimaluse kodunt välja tulla ning kvaliteetset kultuuri tarbides teistega läbi käia. Samas on see oluline ka seetõttu, et näitab, et ühiskonnas tunnustatakse veterane.

Rocca al Mare Tennisekeskus

Tennisekeskus on olnud invaspordiklubi Parasport ratastoolitennisistide põhiliseks treeningbaasiks juba seitsmendat aastat. Algusest peale on ratastoolis algajaid sportlasi tennisekeskuseses väga hästi vastu võetud, leitud treeningaegadeks sobiv lahendus, keskuse uue osa rajamisel on arvestatud ka ratastoolis ligipääsuga väljakutele. Olulised ruumid ja väljakud on 1. korrusel ja mugavad kasutada. Keskus on võimaldanud kasutada sihtgrupil mänguväljakuid väga soodsate hindadega ning aidanud treenerite leidmisega.

Spordiklubi Meduus

SK Meduus on alates aastast 2002 õpetanud ujuma üle 600 puuetega lapse ja täiskasvanu, kellest nüüdseks on saanud paljude Eesti ujulate püsikliendid. Mitmete ujulate invakohandused on saanud teoks tänu sellele, et SK Meduus on puuetega inimeste ujuma õpetusega loonud nõudluse nende kohanduste järele. Klubi pakutab võimalust harjutada individuaalse treeningprogrammi alusel ning seada puuetega inimestele sihiks eneseteostus spordis. SK Meduus kasvandikud on saavutanud kõrgeid kohti ja medaleid paljudel tiitlivõistlustel. Esile tõstmist väärib klubi treenerite ja abitreenerite ning füsioterapeutide professionaalsus ning pühendumus oma tööle.

Toila Spa Hotell

Toila Spas on väga mugavad ja kaasaegse tehnikaga koolitusruumid, äärmiselt hoolivad ja vastutulelikud töötajad. Alati tehakse soodustusi puuetega ja eakate inimeste gruppidele. Spa on  olnud oma teenuste pakkumisel pidevas arengus ja innovatiivne.

Vanemuise Teater

Vanemuine on üks esimestest teatritest, mis paigaldas oma teatrisaalidesse vaegkuuljatele väga olulised seadeldised- silmusvõimendussüsteemid. Kuulmislangusega inimesed, kes kasutavad kuuldeaparaate, seavad oma sammud meelsamini nendesse teatritesse, kuhu nende jaoks on loodud vastavad võimalused. Vanemuine oli teerajajaks teistele teatritele, nende eeskujul on hakanud mitmed kultuuriasutused kuulmislangusega inimeste ligipääsu tagamiseks samme astuma.