Uudised

EESTI PUUETEGA INIMESTE KOJA UUDISKIRI

JUULI 2017

Hea lugeja!

Eesti Puuetega Inimeste Koja (EPIKoja) uudiskirja oleme koondanud puuetega ja erivajadusega inimesi puudutava olulise info. Meie uudiskirjadest leiad palju põnevat nii EPIKoja, meie liikmete kui ka koostööpartnerite tegemistest, olulistest sündmustest ja huvitavatest persoonidest. Lisaks hoiame kursis ning vahendame sotsiaal-, haridus- ja tervishoiusüsteemi muudatusi. Mõnusat lugemist!

OLULINE

Eesti Puuetega Inimeste Koda avas veebikeskkonna vaba aja soodustustest puudega inimestele

Eesti Puuetega Inimeste Koda esitles juuni lõpus Tallinnas Okupatsioonide muuseumis puuetega inimestele kultuuri, spordi ja transpordi soodustusi koondavat veebikeskkonda, mis on esimene samm Euroopa puudega inimeste kaardi ettevalmistustes. Keskkond on leitav EPIKoja koduleheküljel – www.epikoda.ee/soodustused

Loe edasi

Sotsiaalse rehabilitatsiooni muudatused jõustuvad 1. septembrist

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva allkirjastas sotsiaalse rehabilitatsiooni muudatused, millega suunatakse raha sõidu ja majutuse arvelt senisest enam teenuse osutamisse. Muudatused jõustuvad tänavu 1. septembrist.

Loe edasi

Esmakordselt puuet taotleva laste otsuste tegemise aeg muutub kiiremaks

1. juulist muutub esmakordselt puuet taotleva lapse jaoks otsuse saamise aeg lühemaks. Otsuse puude tuvastamise osas teeb sotsiaalkindlustusamet piisavate terviseandmete korral 15 tööpäeva jooksul. Seni võttis puude taotlemise protsess, koos rehabilitatsiooniplaani koostamisega, aega keskeltläbi 88 päeva.

Loe edasi

Maailmapank soovitab Eestil märkimisväärselt suurendada pikaajalise hoolduse rahastamist

Maailmapank soovitab oma raportis Eestil märkimisväärselt suurendada pikaajalise hoolduse valdkonna rahastamist, et vastata elanikkonna vananemisest tulenevale nõudlusele.

Raport inglisekeelsena asub SIIN

Loe edasi

OLULISEKS ABIKS

Kuidas täita töövõime hindamise ja puude taotluse ühisavaldust?

Abiks on juhend!

Lae juhend alla

Ühisavalduse täitmine tundub keeruline?

Vaata juhendit lihtsas keeles!

Lae juhend alla

Infoleht Abiks töövõime hindamise taotlejale arstivisiidil

Sotsiaalministeerium on EPIKoja ettepanekul koostatud infolehe, mis oleks abiks töövõime hindamise taotlejale arstivisiidil. Infolehel on kirjas juhised, mida töövõime hindamise taotleja saab ise ära teha, et töövõime hindamise protsess ei võtaks ettenähtust kauem aega seoses puudulike andmetega tervise infosüsteemis.

Võta arsti juurde kaasa

EPIKoja tegemised

EPIKoda on ette valmistamas ligipääsetavuse teemalist konverentsi

EPIKoda koostöös Riigikantselei, Sotsiaalministeeriumi, Euroopa Puuetega Inimeste Foorumiga viib käesoleva aastal läbi KÜSKi poolt rahastatud projekti „Anname oma panuse Euroopa Ligipääsetavuse Akti edasiseks ellurakendamiseks EL nõukogu Eesti eesistumise raames“. Üheks tegevuseks projekti raames on Ligipääsetavuse teemaline konverents, mis toimub 6.-7. oktoobril 2017 Narvas ja Tallinnas. Konverents on Eesti Euroopa Liidu nõukogu eesistumise ametlikus programmis.

Loe edasi

EPIKoda võõrustas juuni lõpus Euroopa Puuetega Inimeste Foorumi EDF tegevkorralduskomitee liikmeid

29. juunil toimus EDF koosolek ja 30. juunil osalesid külalised ka Euroopa puuetega inimeste kaardi veebikeskkonna avamisel ja need, kelle reisiplaanid lubasid said osa ka tantsupeo peaproovist. Samuti leiti aega, et  arutada sügisel toimuva Eesti Euroopa Liidu nõukogu eesistumise raames korraldatava Ligipääsetavuse konverentsi kava ja logistilisi lahendusi.

Tasuta õigusnõustamise teenus erivajadusega inimestele üle Eesti

EPIKoda koostöös sihtasutusega Õigusteenuste Büroo (ÕTB) pakub õigusnõustamise teenust keskmise, raske või sügava puudega inimestele. Erivajadusega isiku õigusküsimuste lahendamiseks võivad sihtgrupi esindajatena nõustamisele pöörduda ka sihtgrupi hooldajad või pereliikmed.

Rohkem infot

EPIKoja maja puhkab juulis

Anname teada, et Eesti Puuetega Inimeste Koja maja Toompuiestee 10 I korrus on 3.-30. juulini 2017 suletud ning tegevmeeskond viibib puhkusel või töötab distantsilt. Sel perioodil saab meiega kõige kiiremini ühendust läbi EPIKoja üldmeili epikoda@epikoda.ee. Jälgi infot ka meie koduleheküljelt või sotsiaalmeediast.

Loe käsiraamatut

MEIE TRÜKISED

Käsiraamat “Teekond erilise lapse kõrval”

EPIKoda andis 2017 aasta alguses välja käsiraamatu „Teekond erilise lapse kõrval“ puudega ja erivajadustega laste ja noorte lähedastele. Käsiraamat pakub lapse elukaare kontekstis sünnist kuni täiseani ülevaadet toetustest ja teenustest ning jagab perede avameelseid kogemusi erilise lapse kasvatamisel. Esmatrükk on otsas, kuid augusti alguses alustame uuendatud kordustrüki jaotamist kõigile soovijatele, samuti jätkub töö venekeelse trükise väljaandmiseks.

Ajakiri Sinuga

EPIKoja võrgustiku ajakiri Sinuga ilmus esmakordselt 1994.aastal. Alates sellest ajast oleme ajakirja andnu välja 3-4 numbrit aastas. Ajakirjal on olnud läbi aja kaks eesmärki – anda EPIKoja liikmesorganisatsioonidele, puuetega inimestele ning nende peredele ülevaade tehtus-toimunust ja informeerida laiemat üldsust nii puuetega inimeste probleemidest kui ka kordaminekutest.

Sinuga ajakirja viimase ja varasemate numbritega saab tutvuda meie koduleheküljel.  Väljavõtteid viimasest ajakirjast leiab ka sellest uudiskirjast.

VÕRGUSTIK

Kui kohtad nägemispuudega inimest

Linnapildis ei kohta pimedat inimest just sageli. Paraku on just linnaruumis palju takistusi, mis nägemispuudega inimese iseseisvat liiklemist ei soosi. Ameti- või teenindusasutuses töötav inimene võib pimeda inimesega suurema tõenäosusega kokku puutuda, sest asjatoimetused tuleb siiski ära teha – kas iseseisvalt või saatja abiga. Ilmne on see, et pime inimene vajab igapäevasel toimetulekul kõrvalabi. Ja me kõik saame aidata. Eesti Pimedate Liit on koostanud trükise „Kui kohtad nägemispuudega inimest”.

Loe artiklit

KULTUUR

Tantsupeost said osad ka pimedad

Tänavune tantsupidu oli eriline, sest tänu kirjeldustõlkidele ning reljeefsetele joonistele said tantsupeost osa ka nägemispuudega inimesed. Tantsuetendust käis vaatamas ning positiivseid emotsioone kogesid nägemispuudega inimesed Tallinnast, Tartust, Haapsalust ja Viljandist.  Pikemat ülevaadet ja vahetuid tundeid tantsupeol toimunust saab lugeda järgmisest EPIKoja ajakirjast Sinuga.

Loe edasi

HARIDUS

Kaasav ühiskond eeldab kaasavat haridust

Eesti hariduslike erivajaduste õpilaste hariduskorralduses on toimunud ning tulevikus on eest veel mitmeid uuendusi. Uuringus „Hariduslike erivajadustega õpilaste kaasav hariduskorraldus“ vaadati, kui palju on täna Eestis põhikoolis õppivaid HEV õpilasi, kus nad õpivad ning kas üldse ja kuidas saaks neid enamal määral kaasata tavakoolidesse. Uuringu tulemustest rääkisid ajakirjas Sinuga uuringu läbiviijad Epp Kallaste ja Marko Sõmer.

Loe artiklit

VAIMNE TERVIS

Probleemid vaimse tervise valdkonnas ootavad lahendamist

Üha enam räägitakse avalikult vaimse tervise probleemidest. Kas vaimne tervis on kõigil? Kas vaimne tervis võrdub probleemidejadaga? Keda see teema puudutab? Tausta avas ning küsimustele aitab vastuseid leida Anneli Valdmann Arengukeskus Avitusest, mis on ühtlasi üks EPIKoja toetajaliikmest.

Loe artiklit

PÕNEV LUGEMINE

Erivajadustega loovmeeskond paneb õla alla ainulaadsele sotsiaalkampaaniale

Enne jaanipäeva alustas tööd sotsiaalkampaania loovmeeskond, kuhu kuuluvad nägemispuudega tekstilooja, nõrgenenud kuulmisega fotograaf ja ratastoolis liikuv disainer. Tegemist on Eesti ühe esimese suure teavituskampaaniaga, kus vähenenud töövõimega inimesed ise julgustavad ühiskonda olema erivajaduste suhtes rohkem avatud.

Loe edasi

Koera kaasav teraapia rahustab, motiveerib ja õpetab

Koer võib olla majavalvur või truu sõber. Samas võib koera kaasamisel olla ka teraapiline
eesmärk. Sellisel juhul on tegemist teraapiakoeraga. Teraapiakoer ei ole aga kindlasti iga
suvaline keti-pontu või lihtsalt nunnu sülekoer. Kellega on siis ikkagi tegemist? Saa teada!

Loe artiklit

Kes me oleme?

EPIK missioon on puuetega inimeste ja krooniliste haigete elukvaliteedi, ühiskonda kaasatuse ning eneseteostuse võimaluste tõstmine läbi huvikaitse ja koostöö.

EPIKoja võrgustikku kuulub 16 piirkondlikku puuetega inimeste koda ning 32 üle-eestilist puudespetsiifilist liitu ja ühendust, samuti 3 toetajaliiget. Kokku esindab EPIKoda umbes 420 organisatsiooni üle Eesti.

Vaata lisa meie koduleheküljelt – www.epikoda.ee

Vaata lisaks!

Meie asukoht

Meie kontaktid

Meie sotsiaalmeedias