Uudised

EESTI PUUETEGA INIMESTE KOJA UUDISKIRI

AUGUST 2017

Hea lugeja!

Eesti Puuetega Inimeste Koja (EPIKoja) uudiskirja oleme koondanud puuetega ja erivajadusega inimesi puudutava olulise info. Meie uudiskirjadest leiad palju põnevat nii EPIKoja, meie liikmete kui ka koostööpartnerite tegemistest, olulistest sündmustest ja huvitavatest persoonidest. Lisaks hoiame kursis ning vahendame sotsiaal-, haridus- ja tervishoiusüsteemi muudatusi. Mõnusat lugemist!

OLULINE

Ilmus populaarse käsiraamatu kordustrükk puudega laste peredele

EPIKoda andis välja uuendatud kordustrüki 2017 aasta alguses ilmunud käsiraamatust „Teekond erilise lapse kõrval“ puudega ja erivajadustega laste ja noorte lähedastele. Käsiraamatu eesmärk on leevendada perede infosulgu, pakkudes lapse elukaare ulatuses sünnist täiseani ülevaadet toetustest ja teenustest. Lisaks praktiliselt väärtusele pakub käsiraamat emotsionaalset tuge, jagades erilist last kasvatavate perede siiraid kogemuslugusid.

Loe edasi

EPIKoda ootab annetusi käsiraamatu “Teekond erilise lapse kõrval” venekeelse versiooni tarbeks

Oleme alustanud ning jätkame tööd venekeelse käsiraamatu väljatöötamiseks. Uuendatud eestikeelne kordustrükk sai teoks vaid tänu heade inimeste toetusele, mistõttu palume nüüd abi venekeelse versiooni toetamiseks.

Loe edasi

Tasuta nõustamisteenus töövõime või puude raskusastme hindamise taotlejatele

EPIKoda alustas augustist 2017 täiendava nõustamisteenuse pakkumist töövõime või puude raskusastme hindamist taotlevatele isikutele ja nende seaduslikele esindajatele. Nõustamisteenuse eesmärk on tagada täiendav ja sõltumatu tugisüsteem töövõime ja puude raskusastme hindamist puudutavate küsimuste lahendamiseks.

Loe edasi

Sotsiaalkindlustusameti uue infosüsteemi arendamine jätkub uute partneritega

Sotsiaalministeerium on otsustanud lõpetada lepingu sotsiaalkindlustusameti infosüsteemi (SKAIS2) senise arendaja Tietoga, kellega räägitakse praegu läbi lepingu lõpetamise tingimuste üle. Arendaja vahetamine ei mõjuta toetuste ja hüvitiste väljamakseid ega inimestele osutatavaid teenuseid.

Loe edasi

Ühinesid erivajadustega töötajaid toetavad tööandjad

Eesti Tööandjate Keskliit ja Eesti Personalijuhtimise Ühing PARE kuulutasid välja tööandjate ühisuse, kuhu kuuluvad tööandjad lubavad kohelda vähenenud töövõimega inimesi võrdselt kõigi teiste tööle kandideerijate ja töötajatega. Ühisusega liitus kaksteist tööandjat, kellel on vastastikku positiivne kogemus vähenenud töövõimega töötajaga.

Loe edasi

Seaduseelnõu lubab loota ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni järelevalve korraldamist

Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastamisele võrdse kohtlemise seaduse muudatused, millega muudetakse reeglistik ühtlasemaks ja selgemaks ning laiendatakse diskrimineerimise eest kaitstud inimeste ringi. ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni järelevalve antakse võrdõiguslikkuse volinikule.

Loe edasi

Tuge vajavate õpilaste õppekorraldust plaanitakse muuta

Haridus- ja Teadusministeerium saatis partneritele arvamuse avaldamiseks põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse muudatused, mille eesmärk on senisest paremini toetada hariduslike erivajadusega õpilasi.

Loe edasi

OLULISEKS ABIKS

Kuidas täita töövõime hindamise ja puude taotluse ühisavaldust?

Abiks on juhend!

Lae juhend alla

Ühisavalduse täitmine tundub keeruline?

Vaata juhendit lihtsas keeles!

Lae juhend alla

Infoleht Abiks töövõime hindamise taotlejale arstivisiidil

Sotsiaalministeerium on EPIKoja ettepanekul koostatud infolehe, mis oleks abiks töövõime hindamise taotlejale arstivisiidil. Infolehel on kirjas juhised, mida töövõime hindamise taotleja saab ise ära teha, et töövõime hindamise protsess ei võtaks ettenähtust kauem aega seoses puudulike andmetega tervise infosüsteemis.

Võta arsti juurde kaasa

EPIKoja tegemised

Viljandimaal toimus traditsiooniline EPIKoja liikmete suvekool

Kahe päeva jooksul õppisime Anzori Barkalaja eestvedamisel, kuidas rakendada organisatsioonikultuuri juhi teostusvahendina, tutvusime Viljandi Kultuuriakadeemia tegevustega, saime ülevaate Viljandi linna puuetega inimeste hoolekandest ja käisime külas Viljandi Puuetega Inimeste Nõukojal.

Tasuta õigusnõustamise teenus erivajadusega inimestele üle Eesti

Lisaks uuele nõustamisteenusele, pakub EPIKoda endiselt koostöös sihtasutusega Õigusteenuste Büroo (ÕTB) õigusnõustamise teenust keskmise, raske või sügava puudega inimestele. Erivajadusega isiku õigusküsimuste lahendamiseks võivad sihtgrupi esindajatena nõustamisele pöörduda ka sihtgrupi hooldajad või pereliikmed.

Rohkem infot

Veebikeskkond vaba aja soodustustest puudega inimestele

EPIKoda on loonud puuetega inimestele kultuuri, spordi ja transpordi soodustusi koondavat veebikeskkonda, mis on ühtlasi esimene samm Euroopa puudega inimeste kaardi ettevalmistustes. Keskkond on leitav EPIKoja koduleheküljel – www.epikoda.ee/soodustused

MEIE TRÜKISED

Ajakiri Sinuga

EPIKoja võrgustiku ajakiri Sinuga ilmus esmakordselt 1994.aastal. Alates sellest ajast oleme ajakirja andnu välja 3-4 numbrit aastas. Ajakirjal on olnud läbi aja kaks eesmärki – anda EPIKoja liikmesorganisatsioonidele, puuetega inimestele ning nende peredele ülevaade tehtus-toimunust ja informeerida laiemat üldsust nii puuetega inimeste probleemidest kui ka kordaminekutest.

Sinuga ajakirja viimase ja varasemate numbritega saab tutvuda meie koduleheküljel.  Väljavõtteid viimasest ajakirjast leiab ka sellest uudiskirjast.

VÕRGUSTIK

President Kaljulaid asus Eesti Agrenska Fondi patrooniks

Vabariigi President Kersti Kaljulaid osales augusti alguses koos presidendi kantselei töötajatega Tartumaal fondile kuuluvas Tammistu perekeskuses heakorratalgutel ning sõlmis fondi eestvedajatega kokkuleppe riigipea asumisest fondi patrooniks.

Eesti Agrenska Fond on nõustamis- ja arenduskeskus puuetega lastele, noortele ja nende peredele. EPIKoda on üks SA Eesti Agrenska Fondi asutajatest

Loe edasi

EPIKoja liige Eesti Reumaliit kutsub 26. augustil Rakverre käimispäevale

26. augustil, on toimumas 18. käimispäev, seekord Rakveres. Plaanis on tervisemõõtmised, loeng luu- ja liigesehaigete kehalisest aktiivsusest ja vigastuste vältimisest ning muidugi ka kepikõnni tehnika tutvustus ja soojendusharjutused enne 1 ja 3 km radadele suundumist.

Loe edasi

MTÜ Kakoral valmis käsiraamat ligipääsetava ja mitmekülgse kultuuriürituse korraldamiseks

MTÜ Kakora eestvedamisel, Eesti Töötukassa ja Kultuuriministeeriumi toetusel on valmis saanud materajl “Sündmusi kõigile! Käsiraamat ligipääsetava ja mitmekülgse kultuuriürituse korraldamiseks”, mis aitab tagada parema kultuurisündmuste ligipääsetavuse

Loe edasi

IX Erivajadusega inimeste laulu- ja tantsupidu

Erivajadusega inimeste laulu- ja tantsupidu toimub 26. augustil 2017 Viljandi lauluväljakul. Peo traditsioon sai 9 aastat tagasi alguse Kernu hooldekodus oma rahvale korraldatud laulupeost. Tänaseks on sellest saanud kogu Eesti erivajadusega inimeste tõeliselt suureks kooslaulmise pidu. Peole on ennast kirja pannud enam kui 50 laulu- ja tantsurühma ühtekokku enam kui 800 osalejaga.

Loe edasi

Näitus “Nägemise õpetus” Tallinna Kunstihoone galeriis

29. juulist 3. septembrini 2017 eksponeerivad Kunstihoone galeriis oma foto- ,video-, heli- ja skulptuuriinstallatsioone Annika Haas, Elo Liiv ja Jekaterina Kultajeva, kes kujutavad portreefoto ja skulpturaalsete lahenduste kaudu installatiivselt Eesti pimedaid ning tõstatavad laiemalt üles “sotsiaalse pimeduse” temaatika.

Loe edasi

PÕNEV TEADA

Kuidas on kõndida Tallinna liikluskeerises midagi nägemata?

Nägemispuudega raadio saatejuht Jakob Rosin näitab, kuidas on liikuda Tallinnas ilma midagi nägemata. Mis on pimeda inimese jaoks linnas liigeldes kõige keerulisem ja kuidas näiteks toit ilma nägemismeeleta poest koju saada?

Vaata videot

Kes me oleme?

EPIK missioon on puuetega inimeste ja krooniliste haigete elukvaliteedi, ühiskonda kaasatuse ning eneseteostuse võimaluste tõstmine läbi huvikaitse ja koostöö.

EPIKoja võrgustikku kuulub 16 piirkondlikku puuetega inimeste koda ning 32 üle-eestilist puudespetsiifilist liitu ja ühendust, samuti 3 toetajaliiget. Kokku esindab EPIKoda umbes 420 organisatsiooni üle Eesti.

Vaata lisa meie koduleheküljelt – www.epikoda.ee

Vaata lisaks!

Meie asukoht

Meie kontaktid

Meie sotsiaalmeedias