Uudised

Garage 48 korraldas 28. – 30. novembrini 2014 arendusnädalavahetuse, mille eesmärgiks oli aidata kaasa erivajadustega inimestele suunatud sotsiaalse innovatsiooni loomisele.

Kogu nädalavahetus oli täis pingelist mõttetööd, uusi kogemusi ja mugavustsoonist välja astumist. 30. novembri õhtul presenteeritud 10 idee seas pälvis esimese koha Astangu töötajate poolt algatatud idee. Idee valiti 28. novembri õhtul kümne hulgas välja 24 -st presenteeritud ideest. Seejärel algas 48 tundi kestev arendustöö koos tehniliste lahenduste loomisega. Meeskonnaga liitus ka programmeerija Margus Pärt.

Prototüübi nimeks sai ATAT – Assistive Technology Assessment Tool (ingl. k.), mis lahti seletatuna tähendab abivahendite hindamise ja määramise vormi. Tegemist on interaktiivse vormiga, mis mõeldud kasutamiseks terapeutidele ning teistele abivahendi vajaduse väljaselgitajatele. Vorm koondab kokku kaks rahvusvahelist klassifikaatorit, mis tähendab, et seda saab kasutada nii Eestis kui välismaal. Eesmärgiks on kaardistada kliendi terviseprobleemid, hinnata toimetulekut ilma abivahendita, uue abivahendi kasutusele võtmisel ning mõõta uue abivahendi mõju kliendi elule.

«Täna hommikul mõtlesin, et anname alla. See kõik on olnud nagu ameerika mäed ja ma ei suuda uskuda, et me tõesti seisame siin, olen sõnatu,» võttis ATAT projekti eestvedaja Minna Sild oma emotsioonid kokku.

3-minutilist idee presenteerimist ja küsimuste vooru finaalis saab vaadata siit: https://www.youtube.com/watch?v=c2f94kbUIjs

Publiku lemmikuks osutus projekt nimega Helpific. «Puutun igapäevaselt kokku erinevate abivajadustega naistega, nii tuligi mõte mõelda välja rakendus, mis viib kokku vabatahtliku abivajajaga. Riik ei suuda rahastada isikliku abistaja teenust piisavas mahus. Ainuke võimalus oligi luua oma kommuun,» selgitas projektijuht Keiu Roosimägi, kelle sõnul on olemas analoogsed internetilehed, kuid need on organisatsioonipõhised. «Polnud sellist vahelüli, mis viiks inimesed omavahel kiirelt kokku.»

Kümne projekti hulgas oli ka näiteks SmileMeBack, mis aitab arendada autiste. Äpp teeb pildi autisti igapäevasest keskkonnast ja salvestab lähedaste hääli, aidates seeläbi omavahelisi sidemeid tugevdada.

Jüri Bogatkini meeskond oli aga realiseerinud noorhärra kümne aasta taguse idee, ehitades kontrolleri, kuhu külge saab kitarrimängija ühendada efektipedaalid- ja blokid. «Tahame vabastada kitarristid võimlemisest. Meil on üks suur kontroller, kuhu külge nad saavad ühendada oma väiksed pedaalid ja meie peame neid natuke modifitseerima. Salvestad täpselt endalse soviba asendi ära ja ühe nupuvajutusega saad kõik tagasi nii nagu oli- heli on paigas,» kirjeldas Bogatkin.