Juurdepääsetavus

Teie ees olev koduleht on ehitatud ja koostatud nii, et see vastaks WCAG 2.0 AA juurdepääsetavuse suunistele. See tähendab, et on kasutatud teatud tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, mis aitavad kodulehe sisu tarbida nägemis- ja kuulmispuudega kasutajatel.

Lisaks on võimalik info juurdepääsetavust parandada oma arvutit brauseri- ja operatsioonisüsteemi tasemel seadistades. Alljärgnevalt ülevaade põhilistest abivahenditest.

Sisu suurendamine

Veebilehitsejad 

Sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust.

Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd klahvi) ja samal vajutada ajal kas + või – klahvi. Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoides all Ctrl klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.

Eraldiseisvad programmid

Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.

Windows 7’s leiad programmi nimega Magnifier, kui vajutad all vasakul “Start” menüü nupule, trükid Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutad Enter. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta.

Windows XP’s leiad Magnifier’i kui liigud Start > All Programs > Accessories >  Accessibility > Magnifier.

Apple arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgnevalt: Apple menüü > System Preferences > Accessibility (või Universal Access) > Zoom.

Veebilehitseja laiendused

Veebilehitsejate jaoks on olemas suurendamist võimaldavad laiendused, mis täiendavad veebilehitseja olemasolevat funktsionaalsust. Näiteks Firefoxi jaoks “Zoom Page” https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/zoom-page/, mis lubab suurenda nii kogu lehte kui ka ainult teksti; Chrome jaoks AutoZoomhttps://chrome.google.com/webstore/detail/autozoom/ocdkpkoaonnchdakgkmmcmnihhhgbjch.

Värvide muutmine

Käesoleval veebilehel on võimalik muuta sisu kontrastsust, et lugemist hõlbustada. Kõrgkontrastsesse vaatesse sisenemiseks vajuta või navigeeri Tab klahviga viiteni “Vaegnägijatele / Abi”. Leht laeb ennast uuesti ning sisuosa taust muutub mustaks, lingid kollaseks ning tekst valgeks.

Ekraanilugeja kasutamine

Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda – näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks.

Valik populaarseid ekraanilugejaid:

 

Informatsioon ligipääsetavuse kohta erinevatele ühiskondlikele objektidele nii suuremates linnades kui ka üle kogu Eesti

Veebileht http://liikumisvabadus.invainfo.ee/ on mõeldud liikumispuuetega inimestele leidmaks informatsiooni erinevate ühiskondlike objektide ligipääsetavuse kohta nii suuremates linnades kui ka üle kogu Eesti. Veebilehe ülesandeks on pakkuda liikumispuudega inimestele, lapsevankriga liikujale, eakale või ajutise liikumistakistusega inimesele Eestist, samuti külalistele piiri tagant infot liikumisvõimalustest Tallinnas ja projekti edenedes kogu riigis.

Eeskätt on kogutud infot ühiskondlike, riiklike ja turismiobjektide ligipääsetavusest. Kas pääsen vajaliku sihtpunktini? Kas on olemas invaparkimiskohad? Kuidas on lood hoonesse sisenemise ja seal ringi liikumisega?

Hetkel lehel olev info objektide kohta on Tallinnast, Viljandist, Pärnust, Jõgevalt ja Sauelt.  Oodata on täiendust Tartust, Rakverest, Paidest, Tallinnast ja mujaltki.

 

Võrdõigusvoliniku kantselei poolt välja antav kvaliteedimärk “SIIA SAAB. Ligipääs kõigile”

Märgi SIIA SAAB tutvustus:

Ligipääs kõigile on hea tahte märk, mis väärtustab kõigile inimestele avatud ja ligipääsetavat keskkonda.
Märki kasutades annad teada, et sinu keskkonda on oodatud erinevate vajadustega inimesed. Sinu ruumidele, ettevõtmistele ja infole saavad ligi inimesed ka siis, kui nad kasutavad liikumiseks  ratastooli, vajavad valge kepi abi või ei kuule hästi.

Tegemist ei ole võrdõigusvoliniku kantselei välja antava kvaliteedimärgiga (volinik ei kontrolli ligipääsetavuse olemasolu), vaid märk näitab asutuste soovi ja head tahet oma ligipääsetavusele tähelepanu pöörata ja seda parandada.

Ligipääsetavuse hindamine ilma ekspertteadmisteta ei pruugi anda soovitud tulemust. Siin saavad õla alla panna ligipääsetavuse asjatundjad, kes aitavad heade mõtetega.  Nii saab juba ennetavalt hoida ära võimalikke vigu ja jõuda parimate lahendusteni. Eestis koondab ligipääsetavuse eksperte MTÜ Ligipääsetavuse Foorum, kellelt saab tellida ligipääsetavuse auditi.

Parema ligipääsu loomine on protsess ja areng ning ka väiksemad muudatused on samm parema ligipääsu poole.

Asutus näitab head tahet ja positiivset eeskuju ka siis, kui ta on teinud kohandusi kas nägemis- kuulmis-, liikumis- või intellektipuudega inimestele ligipääsu tagamiseks. Neist saab teada anda kitsama märgi kasutamisega: SIIA SAAB. ratastoolis; SIIA SAAB. vaegnägija; SIIA SAAB. vaegkuulja; SIIA SAAB. lihtsas keeles.

Algatust ja märki tutvustav veebileht www.vordoigusvolinik.ee/siiasaab/

Rahvusvaheline viiplemise e-sõnastik

Eesti Kurtide Liidu eestvõttel koostati ja avaldati märtsis 2016 rahvusvahelise viiplemise e-sõnastik, kus saab tutvuda ja õppida nii eesti viipekeelt kui rahvusvahelist viiplemist. Sõnastik asub – http://rv-sonastik.ead.ee/

Elektrooniline rahvusvahelise viiplemise sõnastik toimib iseseisva veebileheküljena http://sonastik.ead.ee , kuhu on kogutud videoklippidena rahvusvahelise viiplemise viiped. Rahvusvaheline viiplemine on skandinaavia-, briti- ja ameerika viipekeelest moodustunud dialekt, mida kasutatakse kurtide kogukonnas üle Euroopa ühise keelena.

Viipekeele sõnastik on tehtud veebilahenduse baasil lauaarvutile, tahvelarvutile ja mobiilile. Funktsioonid ning sätted on mitmekesised ning kasutajasõbralikud. App Stores või Google Plays leiate äpi otsingusõna “viipesonastik” järgi.

 

Kommunikatsiooni kättesaadavuse kontrollnimekiri

Järgneb kontrollnimekiri, mis on mõeldud abistamaks kommunikatsiooni ligipääsetavuse  iseseisval kaardistamisel. See on koostatud kasutamiseks koos käsiraamatuga ”Kommunikatsioon kõigile”, aga seda võib kasutada ka eraldi töövahendina.

 • Kas Teie kasutatavad kommunikatsioonimaterjalid on visuaalselt selged?
 • Kas kommunikatsioonimaterjalides kasutatud keel on selge ja  arusaadav?
 • Kas tähtsaim info on kergesti leitav ja arusaadav?
 • Kas objekti kättesaadavusest räägitakse sümboleid ja tekste kasutades:
 1. veebilehtedel
 2. brošüürides
 • Kas võimalikest osalemist häirivatest takistustest räägitakse tekste kasutades:
 1. veebilehtedel
 2. brošüürides
 • Kas veebilehtedel ja brošüürides jagatakse näiteks inimese kontaktandmeid, kellelt saab lisainfot objekti ligipääsetavuse  kohta?
 • Kas kommunikatsioonis on kasutatud mitut eri keelt?
 • Kas kommunikatsioon on selges keeles?
 • Kas kasutatakse viipekeelset kommunikatsiooni?
 • Kas kommunikatsioonis kasutatakse varieeruvaid esitusviise, nii häälel kui visuaalsel ja taktiilsel infol põhinevaid?
 • Kas kommunikatsioonis kasutatakse mitmeid eri vorme ja vahendeid?
 • Kas kommunikatsioonis kasutatakse teksti toetavaid pilte?
 • Kas veebilehed on takistusteta? (vt Veebisisu kättesaadavusjuhised (WCAG) 2.0 -juhend)
 • Kas veebilehtedele on tellitud nägemispuudega kasutajate juurdepääsetavuse testimine?
 • Kas infojagamist kohaldatakse ka vähemus- ja erigruppidele?
 • Kas klientidelt palutakse tagasisidet kommunikatsiooni kohta?

 

Eesti Pimedate Raamatukogu voldik (eestikeelne)

Eesti Pimedate Raamatukogu voldik (venekeelne)