Eesti Puuetega Inimeste Koda

Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevuse põhieesmärk on olla puuetega inimeste valdkonnas tehtava töö üleriigiliseks koostöö- ning koordinatsiooniorganiks. Meie tegevuse eesmärk on puuetega inimeste toimetuleku, elukvaliteedi ja ühiskonnaellu kaasatuse parandamine. Loe edasi »

Visioon:
Eesti Puuetega Inimeste Koda on sõltumatu ja professionaalne puudevaldkonna poliitika ja ühiskonna arvamuse kujundaja.
Missioon:
Puuetega inimeste ja krooniliste haigete elukvaliteedi, ühiskonda kaasatuse ning eneseteostuse võimaluste tõstmine läbi huvikaitse ja koostöö.

Liitu meie uudiskirjaga:


EPIKoda Facebookis:

Uudised

Eesti Puuetega Inimeste Koda teiste koostööpartneritega on võtnud südameasjaks kohandada 2019. aasta Eesti olulisim kultuurisündmus, XXVII laulu- ja XX tantsupidu “Minu arm”, ligipääsetavaks puudega inimestele.

Tantsupeo etenduse peaproov  4. juulil kell 15.00 Tallinna Kalevi keskstaadionil on ligipääsetav nägemispuudega inimestele. Tantsupeo peaproovis on kirjeldustõlge, mida teevad professionaalsed kirjeldustõlgid. Tõlget saab kuulata kõrvaklappidest ning nägemispuudega inimestele on ligipääsetavuse tagamiseks valmistatud taktiilne tantsupeo teatmik. See koosneb tantsustaadioni skeemist, idee lühitutvustusest ja esitatavate tantsude taktiilsetest põhijoonistest, kuhu on taktiilses ja punktkirjas toodud tantsu autor, nimi ja esitajad. Nägemispuudega inimestele on eraldatud kohad sektoris 5, mille lähedal on raadiosaatetehnika ja kirjeldustõlgid. Nägemispuudega inimesed saavad pileteid Eesti Pimedate Liidu kaudu (epl@pimedateliit.ee).

Loe edasi »

Head sõbrad,  koostööpartnerid!

Eesti Puuetega Inimeste Koja maja Toompuiestee 10 I korrus on alates 1. juulist kuni 28. juulini 2019 suletud.

Sel perioodil saab meiega kõige kiiremini ühendust läbi EPIKoja üldmeili – epikoda@epikoda.ee

Nõustamisteenuse kontaktkohtumised töövõime või puude raskusastme hindamist taotlevatele isikutele toimuvad järgmistel kuupäevadel:

  • 2. juulil kell 09.00-17.00
  • 4. juulil kell 09.00-17.00
  • 9. juulil kell 09.00-17.00
  • 11. juulil kell 09.00-17.00
  • 16. juulil kell 09.00-17.00
  • 18. juulil kell 09.00-17.00
  • 25. juulil kell 09.00-17.00
  • 01. augustil kell 09.00-17.00

Nõustamisele eelregistreerimiseks helistada telefonil 671 5909 või kirjutada noustaja@epikoda.ee

Soovime kaunist suve!

EPIKoja tegevmeeskond

Sotsiaalkindlustusamet pakub alates 12. juunist vähenenud töövõime ja kuulmislangusega inimestele kirjutustõlke teenust. Kuulmislangusega inimene saab tõlgi tellida näiteks arsti juurde, ametiasutusse, töövestlusele või kultuuriüritusele minnes.

Täna on Eestis sellise teenuse sihtrühm umbes 4000 inimest. Teenuse ajal on tõlk inimese kõrval ning sisestab kuuldava teksti ekraanile, kust teenust vajav inimene seda lugeda saab. „Tõlk sarnaneb selles situatsioonis abivahendiga – ta teeb kuuldava teksti nähtavaks, nii et seda saab samal ajal ekraanilt lugeda,“ selgitas sotsiaalkindlustusameti tõlketeenuste projektijuht Timo Hansman.

Esimest korda pakuti kirjutustõlke teenust eelmise aasta maikuust detsembrini. Siis kasutas seda 35 inimest 53 erinevas tõlkesituatsioonis kokku 260 tundi. Loe edasi »

Juba paari nädala pärast toimub Eestis laulu- ja tantsupidu. Korraldajad on koostöös Eesti Puuetega Inimeste Koja ja teiste koostööpartneritega on võtnud südameasjaks kohandada 2019. aasta Eesti olulisim kultuurisündmus, XXVII laulu- ja XX tantsupidu “Minu arm”, ligipääsetavaks puudega inimestele.

KUULMISPUUDEGA inimestele on LAULUPIDU ligipääsetav järgmiselt:

EESTI VIIPEKEELSETELE KURTIDELE 7. juulil kell 14.00 Tallinna Lauluväljakul toimuv kontsert. Tuletorni kõrval, sektoris 7A, on ratastooliala ning VIIPEALA ja professionaalsed eesti viipekeele tõlgid. Seal on istekohad 50-le inimesele. Kohal on ka 2 vabatahtlikku, kes vajadusel abistavad. Kontserdi orienteeruv lõpp on kell 21.00.

Selleks, et planeerida paremini istekohti 7. juuli kontserdil inimestele sektoris 7A, anna palun teada oma osalemisest ja täida ankeet hiljemalt 29. juuniks kell 17.00. NB! Ankeeti palume täita neil inimestel, kes vajavad viipekeeletõlget! Registreeru: http://tiny.cc/2w0j8y Loe edasi »

Kui seni said abivahendi vajadust tuvastada pere- ja eriarstid, rehabilitatsioonimeeskonnad ning füsio- ja tegevusterapeudid., siis selle aasta juulist saavad põetus- ja hooldusabivahendite ning lihtsamate liikumisabivahendite vajadust tuvastada ka õed, kes on läbinud Sotsiaalkindlustusameti ja Eesti Õdede Liidu poolt korraldatud abivahendite alase täiendkoolituse.

Koolitusel antakse ülevaate abivahendisüsteemist, samuti sellest, millised õigusaktid seda valdkonda reguleerivad, millised abivahendid kuuluvad hüvitamisele ning millised on abivahendi soetamise tingimused. Ülevaate saab ka erinevate süsteemide kohta, mille kaudu riik abivahendeid või meditsiiniseadmeid rahastab. Täiendkoolituse läbinud õele väljastab sotsiaalkindlustusamet e-tunnistuse. Koolituse läbinud õdede nimekiri avaldatakse sotsiaalkindlustusameti kodulehel. Tänaseks on täiendõppe läbinud juba 81 õde.

Endiselt saavad abivahendi vajadust tuvastada ka pere- ja eriarstid, rehabilitatsioonimeeskonnad ning füsio- ja tegevusterapeudid. Tänu uuele muudatusele saavad inimesed loodetavasti abivahendi kiiremini ning ühtlasi vähendab see ka pere- ja eriarstide töökoormust.

Abivahendite hüvitamise kohta loe abivahendite infoleht (eesti ja vene keeles)

1.juulist 2019 plaanitakse viia nii pensionitunnistus kui ka puudega inimese kaart üle ühisele plastkaardisüsteemile. Seni on sotsiaalkindlustusamet (SKA) väljastanud mõlemat eraldi. Plastkaardile üle minnes ei kaota oma kehtivust senised paberil olevad pensionitunnistused, mistõttu pole muudatuste jõustudes vaja minna taotlema uut kaarti. Loe edasi »

Juba sel laupäeval 1. juunil toimub Tallinnas Vabaduse Väljakul Paraolümpiapäev. Tallinna Vanalinna Päevade raames toimuval Paraolümpiapäeval saab mängida ratastoolitennist, istevõrkpalli ja novust ehk koroonat. Lisaks on võimalik proovida ratastoolis jalgpalliga triblada ning täpsuslööke. Samuti saab ennast proovile panna täpsusorienteerumises Tallinna Vanalinna üles seatud rajal. Lisaks sportlikele tegevustele saab külastada ka meelega ja meeleta ala, kus saab teada, mis tunne on sooritada igapäevatoimetusi kui nägemismeel on blokeeritud. Loe edasi »

 

Ilmunud on EPIKoja võrgustiku ajakiri Sinuga uus number, millest leiab palju põnevat lugemist meie viimase aja olulisemate tegemiste kohta. Fookuses on küll ÜRO puuetega inimeste õiguste konventsiooni täitmise variraporti teekond Genfi, kuid teemasid ja sündmusi on veel palju teisigi.

Oma tegemisi Euroopa Patsientide Foorumis noortegrupis avab Lembe Kullamaa. Juttu tuleb puuetega inimeste hambaravist ja avame apteegireformi tagamaid. Räägime selgelt kõnelemisest ning erilistest mänguasjadest. Esile tasub tõsta kindlast ka intervjuu parasportlase Matz Topkiniga, kellelt uurisime kuidas teha edukalt tippsporti ning hoida motiveeritust. Motiveeritusest, positiivsest meelest ja elutahtest räägib Jakob Jõgisuu, kes jagab oma kogemust, mida tähendab võitlus silmanägemise viinud raske haigusega. Lugemist on palju!

Loe värsket ajakirja ning tutvu ka varasemate numbritega!

Täna, ülemaailmsel ligipääsetavuse teadlikkuse päeval juhib Eesti Puuetega Inimeste Koda tähelepanu kultuurisündmuste ligipääsetavusele.

Ligipääsetavuse aluseks on kõiki arvestav elukeskkond. Füüsilise ligipääsetavusega samaväärselt tähtis on toodete ja teenuste disainimine kõigile mugavalt kasutatavaks. Näiteks kontserdi või etenduse külastamisel on nägemis- või kuulmispuudega inimesele lavalt kuuldava ja nähtava kogemine niisama oluline kui lai ukseava või kõrgematele korrusele viiv lift ratastoolikasutajale. Loe edasi »

Eesti Kunstimuuseumi filiaalis Niguliste muuseumis toimub juba neljandat korda Eestis ainulaadne heategevuslik linnalaager, mis on suunatud puuetega laste õdedele ja vendadele. Soovime, et see oleks meeldejääv ja eriline päev just nendele lastele, kes tavapäraselt oma peres kasvava puudega lapse tõttu tagaplaanile võivad jääda.

Päeva sisse mahub retk vanalinna kummitusradadel, tegevused muuseumis, lõuna, kohtumised põnevate inimestega ja uute sõprade leidmine. Päevale paneb punkti mustkunsti etendus, kuhu on oodatud ka kõik pereliikmed. Loe edasi »