Eesti Puuetega Inimeste Koda

Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevuse põhieesmärk on olla puuetega inimeste valdkonnas tehtava töö üleriigiliseks koostöö- ning koordinatsiooniorganiks. Meie tegevuse eesmärk on puuetega inimeste toimetuleku, elukvaliteedi ja ühiskonnaellu kaasatuse parandamine. Loe edasi »

EPIKoda Facebookis:


Vaata ka õppefilme EPIKoja Youtube kanalilt:

Uudised

Eesti Reumaliit koostöös Eesti Reumatoloogia Seltsi ja Eesti Taastusarstide Seltsiga kutsuvad 7. Liigeshaiguste teemalisele konverentsile „Liigesehaigete laste ja noorte taastusravi 2016 aasta muudatuste valguses “.

Konverents toimub reedel, 21. oktoobril, kell 9.30-16.00 Park Inn by Radisson Meritson Conference & Spa Hotel Tallinnas, Toompuiestee 27/ Paldiski mnt 4.

Päevakava:

 • 09:30-10:00 Kogunemine, registreerimine, hommikukohv
 • 10:00-10:15 Tervitussõnad. Jevgeni Ossinovski, tervise- ja tööminister (TBC)
 • 10:15-10:45 Ülevaade laste liigesehaigustest. Sirje Tarraste, Chris Pruunsild Tallinna Lastehaigla reumatoloog (TBC)
 • 10:45-11:30 Taastusravi korraldus Eestis, head ja vead. Tiina Lind või Kaja Elstein, Pärnu Haigla taastus- ja järelvalve osakonna juhataja (TBC)
 • 11:30-12:15 Laste liigesehaiguste füsioteraapia
 • 12:15-13:00 Lõunapaus
 • 13:00-13:45 Laste osteoporoos – kas on probleem? Sirje Tarraste, Chris Pruunsild
 • 13:45-14:15 Valu. Aave Hannus, Tartu Ülikooli spordipsühholoogia teadur ja õppejõud (TBC)
 • 14:15-15:00 Muudatused abivahendite osas 2016. Astangu (TBC)
 • 15:00-15:45 Arutelu. Modereerib taastusarst Eve Sooba
 • 15:45-16:00 Kokkuvõte

Konverentsi osalustasu on 50€
Kohtade arv on piiratud!
Palun registreeri omaosalus siin:
http://reumaliit.ee/taastusravi-konverentsi-osavotu-registreerimine

 

*Korraldajad jätavad endale õiguse teha kavas muudatusi.

Sügishooaja uued grupid ja nõustamistöö

 

Avituse depressioonigrupp alustab 13. hooaega Tallinnas, Tartus, Valgas, Viljandis, Pärnus

Grupp, kus saad õppida enesejuhtimist ja oma elu peremeheks saamist ja olemist. Uued oskused, uued teadmised, uued vaatenurgad. See on mõeldud ennekõike meeleoluhäiretest (depressioon, bipolaarne häire) ja ärevushäiretest taastumise toetamiseks, aga ka kõik teised elukriisidega töö tegijad on teretulnud.

Loe grupi kohta lisainfot SIIT

 

Vestlusgrupp elukriisidest taastujatele

alustab 2. hooaega

Meie kogemusnõusajate juhitud grupp neile, kes soovivad läbi grupisuhtluse teha tööd iseendaga. ,,Jagatud mure on pool muret. Jagatud rõõm on kahekordne rõõm ja kogemustarkus pole vähem väärtuslik kui ülikoolitarkus.” Tule liitu seltskonnaga.

Loe grupi kohta lisainfot SIIT

 

Kogemusnõustamine

Avituse kogemusnõustajate võrgustikus teeb täna tööd 83 riikliku väljaõppe lõpetanud kogemusnõustajat. See on võimalus inimestele, kes soovivad

saada praktilist infot või arutada enda eluolukordi kellegagi, kellel on olemas isiklik kogemus sarnase keerulise olukorra muutmisest-muutumisest.

Loe lisainfot SIIT

Võta ühendust: anneli@avitus.ee

 

Nõustamisteenused meie majas

Jätkuvalt on Avituses tööl professionaalsed nõustajad ja superviisorid.
Oleme sinu jaoks olemas, kui soovid perenõustamist, karjäärinõustamist, coachingut või psühholoogilist nõustamist, Tulle savivälja – või loovteraapiasse.

Vaata lisaks www.avitus.ee või kirjuta kohe info@avitus.ee

Erivajadusega inimeste käsitöö

Pakkuja Kirjeldus
Saaremaa Puuetega Inimeste Koda

 

http://www.saarekoda.ee

Vitspunutiste tellimine ja müük.
Iseseisev Elu

 

http://www.iseseisev-elu.ee

Töö- ja tegevuskeskuses müüakse erivajadustega inimeste tehtud käsitööd.
MTÜ THINK Eesti

 

http://www.think.ee

Käsitööpood.
Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus

 

www.astangu.ee

Müügivalikus on puidutooted, keraamika, klaasimaal, õmmeldud ja vilditud esemed ning palju muud põnevat.
Hea Hoog

 

http://www.hoolekandeteenused.ee/pages/valisveeb/
ettevottest/sihtasutus-hea-hoog.php

Erivajadustega inimeste käsitöö.
Maarja Küla

 

http://www.maarjakyla.ee

Käsitööpood Tartus Lõunakeskuses, kus müüakse erivajadustega inimeste tehtud käsitööd.
Randvere Tööõppekeskus

 

http://www.randvere.ee

Käsitööesemete müük.
Eesti Pimemassööride Ühingu Keskus

 

Aadress: Tondi 8a Tallinn II korrus

Avatud on puudega inimeste käsitöölett, kust iga päev saab osta erinevaid käsitööesemeid. Sortiment on suur. Samas müügil ka massaaži kinkekaardid.
Infot saab EPMÜ administraatorilt tel. 55 616 818
Merimetsa Tugikeskus

 

www.merimetsa.ee

Õmblustooted (rõivad, kodutekstiil, voodipesu, kotid, mänguasjad jne), õnnitluskaardid, ehted, kootud, heegeldatud ja vilditud esemed jms.
Äli Roodemäe

 

roodemae@gmail.com

Kirjaliku tõlke ja toimetamise teenus inglise>eesti suunal. Hind 5€ arvestusliku lehekülje eest.
Makrameetehnikas punutud kahevärvilised võtmehoidjad.
Tel: 55587056
Solve et Coagula

 

http://hingerahu.org

Kunst ja käsitöö (kaardid, maalid), tarbekunst, puidutöökojas valminud tooted (pingid, lõikelauad jms), kaltsuvaibad, taaskasutusmaterjalidest mööbel (lauad, nagid, rehvidest tumbad jms).
Pimedate Töökeskus Hariner 

 

www.hariner.ee

Mittetulundusühing Pimedate Töökeskus Hariner on vaegnägijatele mõeldud töökeskus, kus valmistatakse laias valikus harju ning täidetakse erinevaid tellimustöid (pakendamine, komplekteerimine, kleepimine, sorteerimine jne.)
Sotsiaalteenuste Keskuses Iseseisev Elu

 

www.iseseisevelu.ee

Keskuses valmistavad erivajadusega inimesed õmblus-ja kunstitöötoas kvaliteetset käsitööd ning teenivad nii endale lisasissetulekut.

Tallinna Tugikeskus Juks

 

http://www.juks.ee

Keskuses töötatakse erinevates töötubades: portselanimaal, kangastel kudumine, keraamika, siidimaal, õmblemine ja allhanke töötuba.
Aktiviseerimiskeskus Tulevik

 

www.merimetsa.ee

Õmblustooted (rõivad, kodutekstiil, voodipesu, kotid, mänguasjad jne), õnnitluskaardid, ehted, kootud, heegeldatud ja vilditud esemed jms.
Sakadak OÜ

 

http://www.sakadak.planet.ee

Valmistatakse kadakast tooteid – kadakast suveniire ja meeneid.

 

 

Järgmisel,  2017/2018 õppeaastal antakse Euraasia ja Euroopa keskkooliõpilastele FLEX programmi raames välja umbes 900 stipendiumit.

Konkursil on oodatud osalema ka erivajadustega õpilased. Igal aastal võtabki FLEX programmist osa umbes 20 erivajadusega õpilast. Välja valitud erivajadustega õpilased peavad vastama peaaegu samadele kriteeriumitele kui kõik teised kandideerijad. Sünnikuupäev peab olema ajavahemikus  15. veebruar 1999 kuni 15. juuli 2002. Samuti pole määrav, mitmendas klassis õpilane õpib. Programmi saavad kandideerida kõik noored, k.a füüsilise puudega.

Eestis on alanud uus kandideerimisvoor tasuta vahetusprogrammi FLEX ehk Future Leaders Exchange, mida administreerib USA organisatsioon American Councils koostöös USA Saatkonnaga ning oma heakskiidu on andnud ka Eesti Haridus- ja Teadusministeerium. Huvitava kooli blogi on kirjutanud meie programmist järgmiselt: http://huvitavkool.blogspot.com.ee/2016/08/flex-programm-lennutas-10-eesti-opilast.html . FLEX pakub võimalust õppida aasta USA keskkoolis ja elada kohalikus perekonnas.

Kui eelmisel aastal said kandideerida vaid 10. klassi õpilased, siis sellel õppeaastal on meie programm laienenud ning ootame kandideerima kõiki 9. ja 10. klassi õpilasi. Palumegi teil jagada seda võimalust  9. ja 10. klassi õpilastega. Programmis osalemine on õpilastele tasuta ning kandideerimiseks tuleb neil esmalt täita Internetis olev avaldus koos kolme lühiesseega. Avaldus asub aadressil: http://ais.americancouncils.org/flex . Avaldus ja esseed on inglise keelsed, kuid grammatikat nende puhul ei hinnata. Avalduste tähtaeg on 18. oktoober 2016.

Poolfinalistid valitakse novembris ning nemad läbivad juba intervjuu, inglise keele testi ja kirjutavad testimiskeskuses essee.

Kõigil õpilastel üle Eesti on võrdne võimalus osaleda ning soovime leida programmi just õpilasi erinevatest Eesti piirkondadest. Füüsiline puue pole programmile kandideerimisel takistuseks. Tähtis on valmisolek, huvi ja tahtmine õppida inglisekeelses ja teistsuguses kultuurikeskkonnas.

Greete Palksaar
Country Representative
American Councils for International Education
www.americancouncils.org

Kui sind võiks huvitada märksõna „kogemusnõustamine“, siis oled 16. septembril kell 13:00-17:00 oodatud infopäevale,,Kogemusnõustamine Eestis”.

Oodatud on kõik huvilised – teenuse osutajad, -arendajad, -pakkujad ja -kasutajad ning idee levimisele kaasaaitajad.

Koht: Tallinna Puuetega Inimeste Tegevuskeskus, Endla 59 Tallinn

Registreerimine: Kogemusnõustamise infopäeva registreerimisvorm http://avitus.ee/kn-infopaeva-registreerimisvorm

Info: Triin Ülesoo, triin@avitus.ee 51 55 502

Erinevaid vaatenurki, ootuseid, võimalusi ja seniseid kogemusi toovad infopäeval välja Sotsiaalministeeriumi, Sotsiaalkindlustusameti, Eesti Töötukassa, Tervise Arengu Instituudi, Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse ja teenust ning väljaõpet pakkuva organisatsiooni esindajad.

Päeva teises pooles toimub kõigi osalejate vaba mõtete vahetus kogemusnõustamise teemal. Võimalus küsida, vastata, arutleda, ideid pakkuda … .

Kogemusnõustamise teenus on Eestis riiklikul tasandil tunnustatud alates aastast 2015. Pooleteise aasta jooksul on läbi viidud nõustajate koolitusi, on korraldatud esimesed teenuse riigihanked ja otsitud kogemusnõustajaid rehabilitatsioonimeeskondadesse. On loodud kogemusnõustajate võrgustikud. Uut teenust on tutvustatud meditsiinasutustes, töötukassas, rehabilitatsioonisüsteemis ja meedias.

Uus abivõimalus on Eestis siiski veel ,,lasteaiaeas”. On palju teha, et teenust lihvida, edasi arendada, täiendada ja Eesti inimestele ning organisatsioonidele tutvustada.

Tule, teeme seda koos!

Alates 12. septembrist on erivajadusega Tallinna linna elanikel võimalik oma eluruumi kohandamiseks toetust taotleda kodukohanduse pilootprojektist. Kodukohanduse pilootprojekt, mille käigus kohandatakse eluruum vähemalt 45-le erivajadusega Tallinna elanikule toimub Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse ja Tallinna linna koostöös. Projekti eesmärgiks on tagada erivajadusega inimestele paremad elamis-, õppimis- ja töötamistingimused.

„Astangu Keskkonna Kohanduste ja Abivahendite Teabekeskus on aastaid erivajadusega inimesi nõustanud ja koostanud eksperthinnanguid keskkonnakohanduse teostamiseks, ent sageli on jäänud reaalne kohanduse teostamine inimestel raha puudumise taha. Meil on hea meel, et nüüd on võimalik neil, kellel varem selleks ressursse pole olnud, kohanduste jaoks ka toetust taotleda,“ sõnas Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse direktor Mari Rull.

Taotlusvoor avatakse 12. septembril ning taotlused tuleb esitada hiljemalt 11. oktoobril. Taotlus jäetakse läbi vaatamata, kui taotlus esitatakse enne taotluste vastuvõtmiste alguskuupäeva või kui taotlus esitati pärast taotluste esitamise tähtaega. Taotlused registreeritakse saabumise aja järgi ning järjekorra loomise aluseks on taotluste saabumise aeg.

Pilootprojektis on maksimaalne toetuse summa ühe taotleja kohta 4500 eurot, täpne summa sõltub kohanduse vajadusest. Kohanduse vajadust hindab Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskuse spetsialist koduvisiidi käigus.
Juhul, kui kodukohandust vajavad inimesed elavad koos ühes trepikojas/korteris ja soovivad sama kohandust, on soovitatav neil täita eraldi taotlused ja esitada need koos ühes ümbrikus, et töödega saaks alustada samaaegselt. Loe edasi »

Tallinna Sadama tütarettevõte TS Laevad OÜ on ettevõte, kes alustab k.a. 1. oktoobrist mandri ja suursaartevahelise parvlaevaliikluse korraldamist. Hetkel on Türgi ja Poola tehastes valmimas 4 uut parvlaeva – Tõll, Piret, Leiger ja Tiiu.

Tänaseks on juba avatud veebilehekülg www.praamid.ee sõidugraafikute ja hinnainfoga.

Piletite eelmüügiga alustatakse 1.septembril.

Kõik senised piletihinna soodustused puuetega inimestele ja nende saatjatele jäävad kehtima.

Ühtlasi saavad reisitingimused olema mugavamad – uutes parvlaevades saab liftidesse ratastooliga ja iga laeva salongis on kokku seitse invakohta. Kui inimene on raske puudega on talle tagatud pääs laevale eelisjärjekorras.

Puudega inimesed saavad uuest piletisüsteemist osta endale soodustusega pileti veebist või mobiiltelefoni vahendusel ja ei pea edaspidi tingimata minema kassasse. Selleks tuleb ettevõtte klienditoele saata oma puuet tõendava dokumendi koopia ja pärast seda on võimalik hakata kasutama enda jaoks mugavat pileti ostmise võimalust.

Selleks, et veebist saaks osta ka puudega isiku sõiduki piletit, palun looge alates 1. septembrist e-teeninduses endale konto ja seejärel saatke klienditeenindusele aadressil info@praamid.ee koopia puuet tõendavast dokumendist. Seejärel saab klienditugi teha süsteemi linnukese ning siis avaneb sõidukipileti ostmisel lisavõimalus ka e-teeninduses, kui oma konto alt sisse logida.

Täiendavate küsimuste korral palun külastage kodulehekülge www.praamid.ee või saata küsimused aadressil info@tslaevad.ee

TS Laevad OÜ
Sadama 25, 15051 Tallinn
www.praamid.ee

Ala Tallinnas Rahvusraamatukogust ja Balti jaamast D-terminali ning Keskturuni on nüüd huvilistele plastikust reljeefkaardil uuritav. MTÜ-l Jumalalaegas valmis äsja 3D prindituna Tallinna kesklinna reljeefkaart.

Hooneid tähistavad reljeefsed kujutised, tunnetatavad on tänavad ja kõnniteed. Näiteks on Balti jaamas tunnetatavad rongide saabumisteed ja peahoone, mille ees bussipeatuse varikatus. Raekoja platsile viiv kitsas Voorimehe tänav on küünega tunnetatav. On võimalik võrrelda, kui palju erinevad pindalalt näiteks Viru keskus ja Estonia teater ning kontserdisaal. Kaardile on reljeefselt märgitud isegi kioskid.

Et pime huviline saaks kaardist aru, tuleb seda esmalt tundma õppida. Kes on varem näinud, sel on see lihtsam, kellele piirkond võõram, sel oleks vaja kindlasti nägija selgitusi.

Jumalalaeka abivahendikeskuse Silmalaegas juht Janar Vaik selgitab: „Põhiliselt teeme soovijatele reljeefkaartide taskuvariante 19 x 19 cm, mis haaravad korraga umbes 570 x 570 m linnaruumi. Mõõtkava on 1:3100, soovi korral aga väiksem või suurem. Juba mitmed pimedad huvilised on tellinud neid kaarte oma koduümbruses orienteerumiseks. Valminud on näiteks Mahtra ja Tuulemaa tänavate ning Pühavaimu kiriku ümbruse kaardid. Selline reljeefkaart maksab 45 eurot ja saame teha kaardi täpselt niisuguse piirkonna kohta, nagu klient soovib. Tellimuse täitmiseks kulub umbes viis päeva.“

Kaart lähtub openstreet kaardirakendusest. Nägija näeb arvutiekraanil hooneid kaardil hallide kastidena, park on roheline ala. Kui on soov endale reljeefkaarti tellida, tuleks helistada Janar Vaigule telefonil 53 838 129. Ta avab arvutis kaardirakenduse ja koos tellijaga selgitatakse, mis piirkond ja millised olulised objektid peavad kaardil olema. Arvutiekraanil on võimalik kaardiruutu vastavalt tellija soovile nihutada ja nii täpne piirkond määrata.

Kesklinna reljeefkaardi valmistamise eesmärk on tutvustada uusi võimalusi. Eksperimendina tehtud hallist plastikust suur kaart on kokku kleebitud 12 osast mõõtmetega 19 x 19 cm ja näeb metallraamis kena välja. Sellise kaardi hind on 650 eurot ja eelkõige võiksid kaardist huvituda linn, asutused, turismiinfo jt.

Priit Kasepalu,
Eesti Pimedate Liidu aseesimees

Eesti Reumaliidu 17. Käimispäev toimub esimest korda väljaspool Tallinnat. 27. augustil kutsume kõiki enda tervisest hoolivaid inimesi Tartusse Tähtvere Puhkeparki, kus toimub kepikõndi propageeriv käimispäev. Käimispäeva alal toimub tegevus kella 12.00-15.00.

Päeva juhib Riina Reiman. Käimisdistantside pikkuseks on vastavalt soovile kas 1 km või 3km. Enne rajale minekut näitab füsioterapeut Sirli Hinn ette õiged tehnikad, aitab teha soojendusharjutusi ning pärast kõndimist näitab ette ka õiged venitusharjutused. Päeva jooksul on võimalik teostada tervisemõõtmisi, toimub iga-aastane õnneloos, kus nagu ikka, IGA LOOS VÕIDAB!. Platsi peal liiguvad ringi lõbusad maskotid, muidugi saab tutvuda Reumaliidu tegevustega. Muidugi toimuvad ka erinevad terviseteemalised loengud.

Kohapeal on võimalik laenutada käimiskeppe. Käimiskeppide laenutuse eest hoolitseb ILUUM. Käimiskeppide laenutus toimub kohapeal ID-kaardi alusel tasuta!

Parkimine Tähtvere Puhkepargi alal tasuta!

17. Käimispäeva päevakava:

 • 12:00 Ürituse algus ja avasõnad,
 • 12:05 Tervitussõnad, Tartu abilinnapea Tiia Teppan
 • 12:45 Soojendusharjutused ja radade tutvustus, Sirli Hinn
 • 13:00 Käimisdistantside (1 km ja 3 km) START
 • 13:00 I loeng – “Lapse pea ja keha? (Aave Hannus)
 • 14:00 II loeng – Osteoporoos (Jekaterina Saar)
 • 14:30 Venitusharjutused, Sirli Hinn
 • 15:00 Käimispäeva lõpp

Ootame peresid, vanaemasid-vanaisasid lastelastega, kõik on oodatud. Tegevust jagub kõigile, aktiivne eluviis on terve elu võti.

Eelregistreeri end Käimispäevale ning osaled Apple iPadi loosimises. Registreerimislink asub siin:http://www.reumaliit.ee/eelregistreeri-kaimispaevale Loe edasi »

Tulemas on taas heategevuslik Tasuta Asjade Turg puuetega laste, noorte ja perede toetuseks 31. august kuni 3. september 2016.
Turg toimub Tallinna Puuetega Inimeste Tegevuskeskuses, aadressil Endla 59.

Tasuta Asjade Turg on avatud kolmapäevast reedeni kell 11:00-18:00.
Laupäeval 3. septembril kell 11:00-15:00

Lugupidamisega,
Mihkel Tõkke
tegevjuht
Tallinna Puuetega Inimeste Koda

Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit korraldab koostöös Itaalia hotelli Albergo Etico’ga seminari „ Puudega inimeste töötamine ja töökorraldus Albergo Etico hotelli näitel, mis toimub Itaalias Asti linnas, 27. september 2016 – 01. oktoober 2016.

Hotell Albergo Etico asub Põhja-Itaalias Asti linnas, kus juhataja Alessandro Toselli on algatanud huvitava kontseptsiooni hotelliäris – Albergoetico. Hotellis töötavad puudega inimesed, kes igapäevaselt seda ettevõtet peamiselt pööritavad. 2009.a alguse saanud  “Albergo Etico” organisatsioon veab lisaks hotellile ka Tacabanda restorani ning vaimupuudega noortele  iseseisvaelu oskusi õpetavat akadeemiat “Academy of the Independence”.

Lähemalt võib vaadata infot hotelli kodulehelt: http://www.albergoetico.asti.it/

PROJEKTI EESMÄRK:  koguda teadmisi ja kogemusi, kuidas luua ning majandada hotelli, mille personal koosneb peamiselt erivajadusega inimestest. Saadud kogemust rakendada Eestis, luues hotelli, mille kõrval on abistatud elamine suure abivajadusega aktiivsetele erivajadusega inimestele.

Korraldajate poolt oodatakse Eestist osalema 6-8 inimest, kellel on soov  Eestis luua võimalused puudega inimestele töötamiseks , elamiseks (toetatud elamine) ja iseseisvaks eluks.

Osalejate koolitus-, reisi- ja majutuskulud makstakse kinni korraldajate poolt.

Kandideerimiseks õppereisile palutame esitada CV koos motivatsioonikirjaga (2000 – 3500 tähemärki) elektrooniliselt aadressile: jyri.lehtmets@gmail.com hiljemalt 21. aug 2016. Motivatsioonikirjas  palume välja tuua põhjenduse oma sobivuse kohta ja motivatsiooni seminaril osaleda ning kirjeldada lühidalt, kus ja kuidas on seminaril omandatud teadmisi võimalik kasutada ja teistega jagada.

Kandideerima on oodatud ka teiste puudeliikide esindajad, st mitte ainult liikumispuudega inimesed.

Lisainfo: Jüri Lehtmets,  jyri.lehtmets@gmail.com tel 5663 8752